Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Walka trwa

27.02.2007 00:00
Raciborskie uczennice mają szanse być najlepszymi w Polsce.

Wielkie gratulacje należą się Oldze Sulicz i Kindze Marcinkowskiej z II LO. Pomyślnie przeszły wojewódzki stopień ogólnopolskiej olimpiady.

Olga zna świetnie język rosyjski a Kingę nie sposób zagiąć z języka polskiego. W kwietniu czeka je ostatnia część zawodów, podczas której zmierzą się z najlepszymi licealistami Polski. Obie dziewczyny są w klasie maturalnej. Z sukcesu bardzo się cieszą bo przejście do ostatniego etapu zwalnia je z obowiązku zdawania na egzaminie dojrzałości danego przedmiotu. Zdolnym olimpijkom życzymy powodzenia.

Olga Sulicz
Trzeci etap olimpiady będzie trudniejszy od wojewódzkiego bo ma formę wypracowania, którego  w języku rosyjskim jeszcze nigdy nie pisałam. W część ustnej będę musiała się wykazać wiedzą historyczną, znajomością rosyjskiej literatury, kultury i ogólnymi wiadomościami o kraju. Rosyjskiego zaczęłam się uczyć na kursach w gimnazjum. Zrobił na mnie tak ogromne wrażenie, że będąc w pierwszej klasie liceum chodziłam już na zajęcia z klasą trzecią. Choć język ten jest dziś mało popularny, to uważam, że jego znajomość w połączeniu z drugim zachodnim językiem,  np. angielskim jest niezłą kombinacją. Chętnie oglądam filmy po rosyjsku, bo jest to przyjemny sposób na poznanie mowy potocznej. Od dawna marzę o wakacjach w Moskwie. W tym roku pojadę na miesięczny kurs językowy do stolicy Rosji.

Kinga Marcinkowska
Zamiłowaniem do języka polskiego zaraziła mnie mama, która jest polonistką. Jako dziecko bardzo wcześnie potrafiłam czytać i dziś, w każdej wolnej chwili, sięgam po książkę. Bardzo lubię poezję Grochowiaka, Szymborskiej, Norwida. Uważam, że język polski łączy w sobie wiele dziedzin, a dobry humanista zna się na geografii, biologii i ma szeroką wiedzę o świecie. Trzecia część olimpiady będzie trwała aż trzy dni. Będę pisała rozprawkę na temat historii literatury i wiedzy o teatrze, porównywała dwa wiersze lub krótką prozę. Choć nie będzie łatwo, to warto w olimpiadzie brać udział, bo uczestnictwo otwiera mi drogę na studia. Myślę o dziennikarstwie lub jednym z kierunków filologii.

B.S.

  • Numer: 9 (775)
  • Data wydania: 27.02.07