Kultura mało znana
Ekspozycja, która na kilka tygodni zagości w budynku przy ul. Gimnazjalnej nosi tytuł „Kultura łużycka na Górnym Śląsku – Kiedy Słońce było bogiem”. Muzeum prezentuje zabytki własne oraz wypożyczone z Bytomia i Gliwic.
To pierwszy od szeregu lat muzealny przegląd tej tematyki w naszym mieście. Dla szkół przygotowano specjalny film i lekcje. Podróż w świat kultury łużyckiej ułatwiają tablice poglądowe wypożyczone z Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.
Między 1300 a 400 r. p.n.e. doszło na terenie Polski, Łużyc, Moraw, Słowacji i zachodniej Ukrainy do przełomu technologicznego. Zakończyła się epoka brązu, a na jej miejscu rozwinął się wytop i przetwórstwo żelaza. Ziemia raciborska i sąsiedni Płaskowyż Głubczycki to znane w polskiej archeologii tzw. łużyckie zagłębia archeologiczne. Badacze odnaleźli tu ślady szeregu osad z tego okresu. Najbardziej znana w świecie nauki znajdowała się na terenie obecnych Łubowic. Funkcjonował tu potężny gród obronny, zniszczony podczas najazdu Scytów. Jego relikty są w ostatnich latach eksplorowane przez krakowskich studentów, którymi kieruje sława polskiej archeologii, prof. Jan Chochorowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W ostatnich latach badania prowadzono również w Kietrzu oraz Samborowicach (gmina Pietrowice Wielkie). Zabytki pochodzące z tej drugiej miejscowości, dość licznie reprezentowane w zbiorach naszego Muzeum, stanowią teraz trzon wystawy. Odtworzono m.in. starożytny grób popielnicowy. Pokazywane są naczynia, misy, kubki, czerpaki i przedmioty codziennego użytku, w tym toporki, noże i siekierki. Ze zbiorów muzeów w Gliwicach i Bytomiu sprowadzono biżuterię, m.in. pierścionki, paciorki, diadem i bransolety. Ostatnia część ekspozycji obejmuje militaria – groty strzał.
(waw)
Najnowsze komentarze