W skrócie - Powiat raciborski
Szkoła ks. Pieczki
Szkoła Podstawowa nr 4 będzie nosiła imię ks. prałata Stefana Pieczki, byłego proboszcza parafii WNMP, na terenie której znajduje się placówka. Chcą tego nauczyciele, uczniowie i rodzice dzieci. Wniosek poparł prezydent. Potrzeba jeszcze tylko uchwały Rady Miasta.
Brzeska otwarta
Ulica Brzeska, w ciągu drogi Racibórz-Lubomia-Wodzisław, jest już otwarta.
Nowy dyrektor
Krzysztof Chrupajło, nauczyciel Gimnazjum nr 2 na Ostrogu, został dyrektorem tej placówki. Jako jedyny ubiegał się w konkursie o to stanowisko zwolnione przez Ludmiłę Nowacką.
Wysypisko z kredytu
Rozbudowa składowiska odpadów w Brzeziu będzie finansowana z preferencyjnego kredytu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na kolejnej sesji, 28 lutego, radni mają wyrazić zgodę na jego zaciągnięcie. Chodzi o kwotę 2,8 mln zł. Dług będzie spłacony w latach 2009-2013. Rozbudowa składowiska jest niezbędna. Obecnie eksploatowane kwatery są już prawie zapełnione.
Wypłaty ruszyły
Starostwo rozpoczęło wypłatę stypendiów unijnych (obecnie zaległe za grudzień 2006 r. i styczeń 2007 r.) dla uczniów - uczestników programu stypendialnego, który realizuje powiat raciborski. Na koncie jest ponad 520 tys. zł. Dostanie je 278 uczniów. Stypendia wypłacane są przez 10 miesięcy tego roku szkolnego. Starostwo obiecuje, że wypłaty będą teraz realizowane na bieżąco.
Nie zwlekaj
Stare dowody osobiste (tzw. książeczkowe) zachowują ważność tylko do końca roku. Urzędy gmin zalecają ich jak najszybszą wymianę. Urząd Miasta w Raciborzu podaje, że starymi dowodami posługuje się jeszcze 18 tys. raciborzan. Pod koniec roku mogą nie zdążyć z uzyskaniem nowego dokumentu, a bez niego trudno im będzie załatwić szereg formalności, choćby przekroczyć granicę krajów UE bez paszportu.
Rok Eichendorffa
W tym roku w powiecie raciborskim uroczyście obchodzony jest Rok Eichendorffa. W minionym tygodniu w Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań im. J. von Eichendorffa w Łubowicach odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Rozwoju Gospodarczego, Promocji i Współpracy z Zagranicą Rady Powiatu. Omówiono plan imprez, m.in. konferencji naukowych, seminariów, spotkań czy konkursów dla dzieci i młodzieży. Główne obchody odbędą się we wrześniu, kiedy to Gimnazjum Dwujęzyczne przy I LO otrzyma imię Eichendorffa. Otwarty zostanie wtedy też nowy łącznik.
Nowy radny
Marian Sawicki z Ruchu Samorządowego „Racibórz 2000” uzupełni 28 lutego skład Rady Miasta. Objął mandat po Wojciechu Krzyżeku, który został powołany na stanowisko wiceprezydenta miasta.
Wizyta marszałka
28 lutego wizytę w Raciborzu (pierwszą od 5 lat) złoży marszałek województwa. O godz. 14.00 weźmie udział w sesji Rady Miasta, a potem w dyskusji z samorządowcami w Muzeum. W programie spotkania przewidziano prezentację projektów infrastrukturalnych kluczowych dla rozwoju powiatów raciborskiego i wodzisławskiego - uzupełnienie sieci dróg ruchu tranzytowego do autostrady A1 (projekt z powiatu wodzisławskiego), budowa systemu oczyszczania i odprowadzania ścieków w gminach dorzecza górnej Odry (wspólny projekt gmin z terenu powiatu raciborskiego) oraz rewitalizacja zamku piastowskiego w Raciborzu (projekt powiatu raciborskiego). Samorządy chcą na ich realizację pozyskać pieniądze z
Brukseli.
Skorzystaj z badań
Szpital Rejonowy zaprasza kobiety w wieku 50-69 lat na bezpłatne badania w ramach programu profilaktyki raka piersi. Rejestracja pod numerem 755 51 80. Ruszył również program profilaktyki raka szyjki macicy adresowany do kobiet w wieku 29-59 lat. Badanie może być wykonane bezpłatnie w ramach programu raz na 3 lata. Zgłaszać można się od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 14.30, w czwartki od 10.30 do 18.00. Badania nie wymagają uprzedniej rejestracji i skierowania lekarskiego. Informacji można zasięgnąć pod 755 50 39 lub 755 50 40. Kobiety ciężarne - mieszkanki powiatu raciborskiego mają możliwość wykonania bezpłatnych badań na obecność toksoplazmozy. Te ostatnie finansuje Starostwo.
Najnowsze komentarze