Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Kucharz z zamiłowania

27.02.2007 00:00
Rybnicki mistrz włoskiej kuchni. Roman Pierzchlewicz jest szefem kuchni w restauracji „Delicje”. Jego specjalnością jest kuchnia włoska.

Kiedyś jednak nic nie wskazywało na to, że gotowanie będzie jego powołaniem. – Skończyłem szkołę o innym profilu. Jestem mechanikiem z zawodu, a kucharzem z zamiłowania – zdradza. Na poważnie zajął się przyrządzaniem włoskich specjałów pięć lat temu.

Kulinarny obieżyświat

Pierwsze szlify w kucharskim fachu zdobył w należącej do hotelu Marriott restauracji Parmizzano’s pod czujnym okiem tamtejszego szefa kuchni Grzegorza Golenia. Następnie kilkakrotnie wyjeżdzał do Włoch, gdzie na specjalnych szkoleniach uczył się mistrzowskiego opanowania tamtejszej kuchni. Szkolił się także w Niemczech i Francji.

Matka wszystkich kuchni

Cóż takiego mają w sobie włoskie potrawy, że tak zafascynowały pana Romana? – Specyficzne smaki, przede wszystkim pasty i zioła. Można powiedzieć, że kuchnia włoska jest matką wszystkich kuchni. Nawet kuchnia francuska wywodzi się z kuchni włoskiej – tłumaczy. Z tych słów wynika, że włoskie menu to nie tylko popularna pizza czy spaghetii, ale także wiele innych specjałów, o których przeciętny konsument nie ma zbyt wielkiej wiedzy. – Kuchnia włoska powinna się kojarzyć przede wszystkim z bardzo dobrą Bruschettą, z sosami, ziołami czy serami takimi, jak na przykład gorgonzola – wyjaśnia szef kuchni.

Lekkostrawna powtarzalność

Czy włoskie dania mają szansę trafić w gusta Polaków? – Wszystkie kuchnie są do siebie bardzo podobne, różni je tylko sposób przyrządzania danych rzeczy. Włoska kuchnia jest lekka, w przeciwieństwie do naszych, ciężkostrawnych dań – mówi pan Roman.

Sonda - Co jest najbardziej niezdrowe w jedzeniu?

Gosia i Danusia Szymków
Uważamy, że najbardziej niezdrowe są wszelkie potrawy i napoje zawierające konserwanty. Robiąc zakupy, zwracamy na to uwagę. Staramy się unikać fast-foodów i tłuszczy. Powinno się jeść jak najwięcej owoców i warzyw, a na obiad ziemniaki, surówkę i gotowane mięso.

Paweł Fijałkowski
Bardzo niezdrowe są chipsy i wszelkie tłuszcze. Nie powinno się pić dużo kawy, a zwłaszcza jeść między posiłkami. Na talerzu powinny się znaleźć węglowodany i ryby. Bardzo ważne jest, by zjeść śniadanie, jeden ciepły posiłek, a kolację niezbyt obfitą, bo w przeciwnym razie nie będziemy spokojnie spać.

Anna Wywrot
Myślę, że najbardziej niezdrowe w jedzeniu są konserwanty, czyli po prostu chemia, do której zaliczają się też sztuczne barwniki i substancje wzmacniające smak. Także zanieczyszczenie środowiska ma zły wpływ na to, co jemy.

Andrzej Kupiec
Pytanie powinno brzmieć raczej „co jest zdrowego w jedzeniu?”. Obecnie każdy jeden produkt zawiera konserwanty, więc nie wiadomo, czy cokolwiek jest zdrowe.

Andrzej Kieś

  • Numer: 9 (775)
  • Data wydania: 27.02.07