Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Wybierz życie

20.02.2007 00:00
Mieszkanki powiatu wodzisławskiego mogą skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych.

Do programu przystąpiło kilka poradni ginekologiczno - położniczych z terenu powiatu. Na badania mogą zgłaszać się panie w wieku od 25 do 59 lat. Bezbolesny wymaz pozwala uniknąć zachorowania na raka szyjki macicy, który jest drugim po raku sutka najczęściej występującym u kobiet nowotworem złośliwym. Szacuje się, że rocznie choroba dotyka około 4000 kobiet, z czego aż połowa umiera. Badanie przesiewowe pozwala wykryć zmiany chorobowe i podjąć w porę odpowiednie leczenie.

– Na szczęście profilaktyka zaczyna być ważna dla moich pacjentek. Wizyta u ginekologa przestała być wstydliwa. Systematyczne kontrole pozwalają uniknąć wielu dramatów – tłumaczy Jacek Roman, ginekolog-położnik z przychodni JaRo przy ul. Armii Ludowej  w Wodzisławiu.

Trzeba pamiętać, że choroba nowotworowa dotyka nie tylko ciała, ale także duszy i całej rodziny. Nie jest łatwo ją zaakceptować. Leczenie bywa długie, bardzo bolesne i niestety kosztowne. Dlatego ważne jest, aby przynajmniej raz w roku chodzić na kontrolę do ginekologa. Jeżeli badanie cytologiczne jest dobre, wystarczy je powtarzać co trzy lata.

– Nie ma możliwości, żeby nowotwór rozwinął się w ciągu np. miesiąca. Jeżeli badanie zostało prawidłowo przeprowadzone i jego wynik jest dobry, to kobieta nie ma prawa zachorować na raka szyjki macicy w tak krótkim czasie – tłumaczy lekarz.

Pewną nadzieją dla kobiet może być opracowana niedawno szczepionka przeciw wirusom HPV. Od niedawna jest dostępna także na polskim rynku. Szczepionka chroni przed 4 typami wirusa HPV: 2 typami o wysokim stopniu ryzyka rozwoju raka ( typ 16 i 18 ) oraz 2 typami o niskim stopniu ryzyka ( typ 6 i 11 ), wywołującymi brodawki płciowe. Wirusy HPV 16 i 18 są odpowiedzialne aż za 70 procent przypadków raka szyjki macicy. A to dla zaszczepionej kobiety oznacza, że aż o 70 procent zmniejsza się u niej ryzyko rozwoju raka szyjki macicy i prawie zupełnie znika ryzyko rozwoju brodawek płciowych. 

– Szczepionka jest skuteczna i dobrze tolerowana, co zostało potwierdzone w kilku badaniach klinicznych prowadzonych między innymi w Polsce. Oczywiście nie pomoże ona pacjentkom, które już są zainfekowane. Ale w przypadku młodych kobiet podane przed rozpoczęciem inicjacji pozwolą przynajmniej uchronić je przed zakażeniem wirusami, a co za tym idzie zmniejszą ryzyko zachorowania na nowotwór – mówi Jacek Roman.

 W celu osiągnięcia pełnej ochrony przed typami wirusów konieczne jest podanie trzech jej dawek. Drugą dawkę szczepionki należy podać dwa miesiące po pierwszej, a trzecią po kolejnych czterech miesiącach. W sumie więc cykl szczepień trwa 6 miesięcy. Niestety szczepionka nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a jej cena wynosi grubo ponad 1000 złotych za cały cykl.

(j.sp)

  • Numer: 8 (774)
  • Data wydania: 20.02.07