O bezpieczeństwie w teorii i praktyce
„Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa we współczesnej społeczności lokalnej” – pod takim hasłem, 8 lutego w raciborskim Starostwie odbyła się konferencja naukowa.
Uczestniczyli w niej przedstawiciele wszystkich instytucji, zajmujących się zapewnieniem bezpieczeństwa, m.in. policji, straży pożarnej, miejskiej, zakładu karnego, Izby Celnej, oraz krakowscy i wrocławscy naukowcy, dyrektorzy szkół i psycholodzy pod przewodnictwem prof. dr hab. Jan Maciejewski z instytutu socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Wśród gości, zaproszonych do udziału w konferencji, byli wykładowcy także strażnicy miejscy z Krakowa, którzy zaprezentowali stworzony przez siebie i realizowany program „Bezpieczny Kraków”, dzieląc się swoimi doświadczeniami. – Spotkali się tu teoretycy i praktycy. Dzięki temu możemy na temat spojrzeć całościowo. Chodzi o postawienie diagnozy obszaru zagrożenia. Dzięki temu można odpowiedzieć na pytania jak jest, jak być powinno i co w tym kierunku robić. Co najważniejsze, tego typu spotkania są okazją do zasypywania przepaści między teorią a praktyką i wypracowania wspólnych działań – mówi dr Adam Szecówka z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, współorganizatora przedsięwzięcia.
Uczestnicy konferencji wystąpili z wykładami i prezentacjami w dziedzinach, które reprezentowali. Była więc mowa nie tylko o zagrożeniu przestępczością, lecz m.in. klęskami żywiołowymi oraz o psychologicznym aspekcie poczucia bezpieczeństwa. – Z jednej strony policyjne statystyki mówią, że Racibórz jest miastem bezpiecznym. Jednak odczucie społeczne jest zupełnie odwrotne. Wiele drobnych przestępstw nie jest nigdzie zgłaszanych. Być może jest to kwestia braku zaufania do odpowiednich służb. Warto dowiedzieć się, dlaczego? – mówi socjolog Sabina Krawiec, doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego, pracownik raciborskiej PWSZ. Wspólnie z Joanną Dzieńdziorą, doktorantką Uniwersytetu Łódzkiego były inicjatorkami przedsięwzięcia.
Obok PWSZ współorganizatorem konferencji było Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego. Honorowy patronat sprawowali prezydent Raciborza i raciborski starosta. Efektem przedsięwzięcia ma być publikacja, w której zostaną zebrane wszystkie materiały, prezentowane przez prelegentów oraz omówienie i podsumowanie całości spotkania, a co za tym idzie wyciągnięcie płynących z konferencji wniosków.
Sabina Krawiec i Joanna Dzieńdziora - inicjatorki konferencji
Na pomysł zorganizowania takiej konferencji wpadłyśmy podczas prowadzonych przez nas badań naukowych w zakresie bezpieczeństwa i roli kobiet w służbach mundurowych. Wnioski były takie, że panie w mundurach odgrywają bardzo ważną rolę, poważnie i sumiennie podchodzą do swoich obowiązków, ale też w społeczeństwie cieszą się sporym szacunkiem. Doszłyśmy do wniosku, że temat bezpieczeństwa warto kontynuować.
Prof. dr hab. Jan Maciejewskiinstytut socjologii UWr. - przewodniczący konferencji
Nasz instytut zajmuje się badaniami bezpieczeństwa narodowego. Bezpieczeństwo społeczności lokalnej jest pochodną różnych procesów, zachodzących na poziomie krajowym, europejskim i globalnym. Nauka pozwala analizować przyczyny zagrożeń.
(Adk)
Najnowsze komentarze