Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Nie więcej niż trzy karpie

20.02.2007 00:00
Ubywa amatorów wędkarstwa. Chociaż sezon wędkarski rozpoczyna się dopiero wiosną, łowić można przez cały rok. Zwłaszcza przy takiej pogodzie, jaka panuje tegorocznej zimy.

Niestety, od jakiegoś czasu zmniejsza się liczba amatorów wędkarstwa. Z czego to wynika? W tej chwili Koło Racibórz Miasto liczy ok. 850 członków. – W całym okręgu ubyło ok. 1600 wędkarzy – zauważa Leszek Boczoń, członek zarządu okręgu PZW w Katowicach. – Wypływa to z różnych przyczyn. Część wędkarzy przechodzi do innego okręgu, wielu natomiast wyjeżdża do pracy za granicę i rezygnuje z wnoszenia opłat. Na szczęście spadek ten powoli zaczyna się hamować – dodaje. Zaprzecza stanowczo, jakoby hobby to stawało się coraz mniej popularne.

Nie wpływa to zupełnie na wielkość zarybień, przeciwnie przeznacza się na ten cel coraz więcej środków. Odbywają się one wczesną wiosną i jesienią. Unika się natomiast zarybień zimowych ze względu na wirus, który rozwija się zwłaszcza, kiedy temperatura wody przekracza 20 stopni. Zagraża on populacji karpiowatych. – Był taki okres, że zarybienia były bardzo niskie, nastąpiła pewna degradacja i trzeba było rybostan uzupełnić. Poza tym apetyt rośnie w miarę jedzenia. Każdy wędkarz, który złowi rybę, na drugi dzień chciałby złowić drugą itd. – tłumaczy Leszek Boczoń. Oczywiście obowiązują pewne limity i ograniczenia. Codziennie jeden wędkarz może złowić 3 karpie. Pod całkowitą ochroną są takie gatunki jak słonecznica i różanka. Sporo ryb jest objętych zakazem połowu w okresie tarła, są to np.: szczupak, sandacz, brzana, sum, świnka, boleń.

W tym roku wędkarze nie muszą się martwić stratami spowodowanymi przez uciążliwą zimę. – Jest spokojnie, nie ma efektu przyduchy, jak to było w tamtym roku, kiedy na zbiorniku w Sudole padło ok. 3 ton białej ryby. Ten rok nie przyniósł takich strat. Zabezpieczyliśmy się na wypadek takiej sytuacji, z Włoch sprowadziliśmy areator – urządzenie do napowietrzania wody, w ciągu godziny napowietrza promień 50 m. Istnieje możliwość wypożyczenia go, jeśli któreś koło będzie tego potrzebowało – mówi Dariusz Gacek, prezes Koła nr 45 Racibórz Miasto.

Wędkarze cieszą się z odstąpienia przez miasto od pomysłu sprzedaży łowiska Ostróg. – Na pewno jest to dobra informacja dla wszystkich mieszkańców Raciborza, nie tylko dla wędkarzy – uważa Dariusz Gacek. Koło przymierza się w tym roku do zakończenia prac na terenie Brzezia. Mają tam powstać miejsca do wodowania łodzi, wytyczone stanowiska wędkarskie. Na pozostałych łowiskach część prac zakończono w ubiegłym roku.

W zeszłym roku na wody Koła Racibórz Miasto zostało wpuszczone 70 kg lina handlowego, niecałe 5 ton karpia handlowego i 400 kg kroczka karpia, 400 kg karasia dużego, 840 kg szczupaka, niecałe 11 kg narybku węgorza, 10 tys. sztuk narybku sandacza, 10 tys. sztuk narybku szczupaka. Oddzielnie zarybiana jest rzeka Odra.

Terminarz zawodów wędkarskich:
22 kwietnia – otwarcie sezonu, Sudół;
13 maja – Mistrzostwa Koła (I tura), Ostróg II;
20 maja – Mistrzostwa Koła (II tura), Odra ul. Piaskowa;
27 maja – Puchar Bażanta, Brzezie;
15 lipca – Puchar Starosty Raciborskiego, Brzezie;
17 czerwca – Zawody Emerytów i Rencistów, Studzienna;
4-5 sierpnia – Maraton Wędkarski, Sudół;
16-19 sierpnia – VII Międzynarodowe Mistrzostwa Raciborza Drużyn Karpiowych, Sudół;
9 września – Puchar Prezydenta Raciborza, Brzezie;
7 października – zakończenie sezonu, Łęg;

(e.Ż)

  • Numer: 8 (774)
  • Data wydania: 20.02.07