Sobota, 27 lipca 2024

imieniny: Natalii, Aureliusza, Jerzego

RSS

Zarażam uczniów pasją

06.02.2007 00:00
Przedstawiamy kolejnego, wytypowanego przez uczniów, ulubionego nauczyciela.

W G5 pracuje już szósty rok, z półroczną przerwą, podczas której pełnił obowiązki dyrektora Gimnazjum nr 4. Od tego roku jest dyrektorem G5, uczy historii, WOS-u, a wcześniej jeszcze techniki i informatyki. Jednak, jak podkreśla, praca z młodzieżą to nie tylko prowadzenie lekcji. – Na początku mojej pracy przez trzy lata byłem opiekunem samorządu uczniowskiego. Stawiałem głównie na rozwój turystyki w szkole. Organizowałem wycieczki w góry i do różnych ciekawych miejsc. Udało się zawiązać grupę pasjonatów, która zawsze chętnie wyjeżdżała – mówi nauczyciel. – Lubię spędzać wolny czas z młodzieżą, przy ognisku, z gitarą i śpiewem. Niestety teraz mam na to coraz mniej czasu. Nadal jednak staram się organizować wycieczki. Niedawno odbyliśmy rajd po ziemi raciborskiej, teraz planuję 3-dniową wycieczkę w góry – dodaje.

Dariusz Malinowski jest absolwentem kierunku historyczno-pedagogicznego Uniwersytetu Opolskiego. W pracy z młodzieżą stawia na konsekwencję i partnerskie podejście do uczniów. – Moi uczniowie wiedzą, że jest pewna granica, której nie mogą przekroczyć. Bardzo ważna jest szczera, otwarta rozmowa, nie tylko na temat lekcji, ale związana z ich zainteresowaniami, problemami, wspólne poszukiwanie rozwiązań – twierdzi Dariusz Malinowski. W miarę możliwości stara się „zarażać” uczniów swoją pasją – poezją śpiewaną i teatrem. Wcześniej prowadził kółko teatralne i gitarowe, obecnie wspiera wszelkie inicjatywy uczniów zmierzające w tym kierunku.

– Nie wyobrażam sobie, że mógłbym nie być nauczycielem. Wcześniej pracowałem w innych zawodach, więc mam porównanie. Ta potrzeba pracy z młodzieżą tkwiła we mnie od dawna i cieszę się, że to marzenie się spełniło – kończy nauczyciel.

(e.Ż)

  • Numer: 6 (772)
  • Data wydania: 06.02.07