Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Bezpieczniej

30.01.2007 00:00
Ministerialny projekt poprawy bezpieczeństwa. - Razem bezpieczniej”  – pod takim hasłem w powiecie raciborskim realizowany jest ogólnopolski program przeciwdziałania drobnej przestępczości i chuligaństwu.

Jednym z celów przedsięwzięcia jest poprawa bezpieczeństwa w szkołach. W zespole Szkół Ogólnokształcących w Grzegorzowicach odbyło się spotkanie zorganizowane dla gimnazjalistów. Poprowadzili je asp. sztab. Mirosław Wolszczak, rzecznik prasowy KPP w Raciborzu, oraz sierż. Sztab. Wiesław Wilman, dzielnicowy z posterunku w Rudniku. Mundurowi opowiadali uczniom, jakie zagrożenia mogą na nich czyhać np. w dyskotekach, uświadamiali konsekwencje konkretnych zachowań, m.in. korzystania z nielegalnych oprogramowań komputerowych i tłumaczyli, jaka czeka ich za to odpowiedzialność karna.  – Prewencji nigdy za wiele. Lepiej zapobiegać, niż ponosić skutki niewiedzy – mówi Krystyna Gawlik, dyrektor ZSO w Grzegorzowicach.

Swym zakresem program obejmuje ponadto takie obszary, jak: bezpieczeństwo w miejscach publicznych i  zamieszkania, środkach komunikacji publicznej, ruchu drogowym  działalność gospodarcza, przemoc  w rodzinie czy ochrona dziedzictwa kulturowego. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przystąpienie do niego jest dobrowolne.  –Przyłączamy się do działań – zapewnia starosta Adam Hajduk, odpowiedzialny za realizację zadań na terenie powiatu.

Pomagać ma mu w tym Powiatowa Komisja Bezpieczeństwa i Porządku, funkcjonująca już od kilku lat przy raciborskim starostwie, której założenia są zbieżne z wytycznymi ministerialnego programu. W jej skład wchodzą przedstawiciele m.in. policji, straży pożarnej, granicznej, prokuratury.  – Na razie trudno mówić o szczegółach. Wszystko zależy od tego, jakie tematy zostaną podjęte na poświęconej programowi konferencji, na której usystematyzujemy problemy – dodaje starosta. 

Sonda: Co mi dało spotkanie?

Anita Ficoń
Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Młodzież powinna wiedzieć, co jej wolno, a czego nie.

Sandra Komor
Usłyszałam wiele cennych wskazówek na temat bezpieczeństwa. Postaram się bardziej uważać na dyskotekach. Dowiedziałam się, za co można zostać ukaranym.

Żaneta Antczak
Uświadomiłam sobie, że trzeba uważać na obce osoby i nie ufać im, bo mogą nas skrzywdzić. Istnieje wiele zagrożeń, których należy unikać.

Joanna Kordula
Spotkanie poszerzyło moją wiedzę, np. na temat tego, jak się zachować, gdy grozi nam niebezpieczeństwo, ale też, że mamy swoje prawa i godność, której nikt nie może naruszać.

(Adk)

  • Numer: 5 (771)
  • Data wydania: 30.01.07