W skrócie - Powiat raciborski
Auchan przegrało
Niepowodzeniem skończyły się starania Auchan o odzyskanie miliona złotych wadium, jakie ta francuska sieć wpłaciła przystępując do przetargu na kupno Kamienioka. Przetarg wygrała, ale nieruchomości nie kupiła. Poprzedni prezydent Jan Osuchowski nie zwrócił im wadium. W drugim przetargu teren pod Oborą kupiła spółka Schiever, z którą teraz współpracuje Auchan. W minionym roku Francuzi złożyli w sądzie pozew o zwrot miliona z odsetkami. W pierwszej instancji sprawę przegrali. Złożyli jednak apelację.
Przekazanie z kłopotami
PKP, o czym pisaliśmy w poprzednim numerze, jest co prawda chętne przekazać miastu dworzec, ale jak się okazuje, nie należy on do Kolei, lecz do Skarbu Państwa. Bez uwłaszczenia PKP nie będzie możliwa jego komunalizacja, a to może potrwać nawet kilka miesięcy. Na razie nie ma więc widoków na szybką poprawę wyglądu zdewastowanego od powodzi dworca.
Nowy radny
Zenon Sochacki, na co dzień dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych, złożył na ostatniej sesji Rady Miasta ślubowanie i objął mandat radnego miejskiego, który zwolnił Mirosław Lenk, wybrany na prezydenta Raciborza. Prawo zabrania łączenia funkcji prezydenta z mandatem radnego.
Dyrektor z konkursu
Nowy dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków w Raciborzu ma być wyłoniony w drodze konkursu, który ogłosił właśnie prezydent. Obecny dyrektor złożył wypowiedzenie. Jego następca musi mieć wykształcenie wyższe, przynajmniej 5-letni staż pracy oraz 3-letnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym.
Będzie harmonogram
W związku z rozpoczęciem budowy sieci kanalizacyjnej w dzielnicach, Urząd Miejski 5 lutego udostępni zainteresowanym mieszkańcom harmonogram robót. Określi on, w którym miesiącu i na jakiej ulicy będą prowadzone prace.
Nowe władze
Na walnym zebraniu w raciborskim Urzędzie Miasta obradowali członkowie Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry. Wybrano skład nowego zarządu i prezydium Euroregionu Silesia. W skład zarządu weszli: Mirosław Lenk, Grzegorz Gryt i Jan Matela. W skład Prezydium zaś: Grzegorz Gryt, Jan Matela, Tadeusz Chruszcz, Mirosław Lenk i Andrzej Markowiak, któremu na okres roku powierzono funkcję przewodniczącego Stowarzyszenia, gdyż w 2007 r. pracom Euroregionu Silesia przewodniczy Polska. Stowarzyszenie Gmin Dorzecza Górnej Odry skupia 19 gmin polskich i 64 czeskie.
Kolejny projekt
Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi po raz kolejny otrzymała akceptację Komitetu Sterującego Euroregionu Silesia na realizację polsko- czeskiego projektu edukacyjnego. Projekt pt. „Sport zbliża narody” będzie realizowany wspólnie ze szkołą Vrchni 19 w Opawie, od lutego do grudnia tego roku. Kwota dofinansowania ze środków UE wynosi ponad 50 tys. zł (koszt całości to 58 tys. zł). W ramach działań przewidziano m.in. tygodniowy kurs jazdy na nartach w Czechach, polsko-czeski trzydniowy obóz rekreacyjno-profilaktyczny w Wiśle dla uczniów klas szóstych oraz kolejny w Czechach dla uczniów klas piątych SP1, polsko-czeskie zimowe igrzyska sportowe, obóz rowerowy w ramach turystyki niekonwencjonalnej. Koordynatorami projektu są nauczyciele SP1: Beata Joszko, Joanna Kurpis, Sebastian Łoboda oraz dyrektor szkoły Beata Stępień.
Najnowsze komentarze