Sobota, 27 lipca 2024

imieniny: Natalii, Aureliusza, Jerzego

RSS

W skrócie - powiat raciborski

09.01.2007 00:00

Rząd poparł zbiornik
Decyzją rządu, z początku stycznia, na długo oczekiwaną budowę zbiornika „Racibórz Dolny” zostanie przeznaczone 216 mln euro. Pieniądze będą pochodzić z unijnego programu operacyjnego infrastruktura i środowisko. Pozwolą zakończyć do 2015 r. budowę obiektu, który zabezpieczy dorzecze Odry aż do Wrocławia przed skutkami katastrofalnych powodzi, takich jak w 1997 r. Inwestor, czyli Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, ma już przygotowane niemal wszystkie niezbędne dokumentacje. Prowadzi obecnie wykup gruntów pod budowę, m.in. domostw we wsiach Nieboczowy i Ligota Tworkowska.

Złożył oświadczenie
Minął termin składania oświadczeń majątkowych przez radnych nowej kadencji. Jak dowiedzieliśmy się oświadczenie wraz z deklaracją o osiągniętych dochodach złożył również przewodniczący Rady Miasta, Tadeusz Wojnar. Wpłynęło ono na ręce wojewody śląskiego. Wkrótce wszystkie oświadczenia zostaną opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej. Przypomnijmy, że w poprzednich kadencjach niezłożenie oświadczenia skutkowało jedynie utratą diety. Obecnie oznacza utratę mandatu. Przewodniczący T. Wojnar nie składał oświadczeń w kadencjach 1998-2006.

Chodzą kontrole
Z początkiem stycznia straż miejska rozpoczęła kontrole nieruchomości pod kątem utrzymania czystości i porządku w gminie. Jest to efekt wizji miasta przeprowadzonej w grudniu przez prezydenta Mirosława Lenka i urzędników. Okazało się, że obejścia wielu budynków są zapuszczone i zaśmiecone. Miasto jest po prostu brudne – uznał prezydent. Straż miejska może karać mandatami osoby, które nie dbają o czystość. Uznano również, że bardziej do roboty muszą się wziąć służby komunalne.

Rezygnacja z mandatu
Wiceprezydent miasta Ludmiła Nowacka zrezygnowała z mandatu radnej powiatowej. Obejmie go kolejny kandydat z listy Ruchu Samorządowego „Racibórz 2000”, Zbigniew Barto, na co dzień ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii w raciborskim szpitalu. Wolny mandat radnego miejskiego zwolniony przez wiceprezydenta Wojciecha Krzyżeka obejmie startujący z listy Ruchu Samorządowego „Racibórz 2000”, Marian Sawicki.

Planty i fontanna
W autopoprawce prezydenta Mirosława Lenka do projektu budżetu na ten rok (pierwszą wersję przygotował Jan Osuchowski) znalazły się pieniądze na przygotowanie dokumentacji na modernizację terenu wokół fontanny przy pl. Długosza i odtworzenie nadodrzańskich plant.

Targowisko odebrane
Inspektorzy nadzoru inwestorskiego Urzędu Miasta Racibórz dokonali odbioru technicznego drugiego etapu modernizacji staromiejskiego targowiska. Przeprowadzone roboty budowlane polegały na usunięciu drewnianych straganów, nawierzchni betonowej i wykonaniu: nawierzchni z kostki granitowej oraz 107 nowych murowanych stoisk handlowych. Pomiędzy stoiskami wykonano zadaszone przejścia. Wejścia na teren targowiska są zamykane roletami aluminiowymi. Targowisko nie posiada barier dla osób niepełnosprawnych. Targowisko przeznaczone będzie do handlu przede wszystkim artykułami odzieżowymi i przemysłowymi. Tu stoiska wyposażono w blaty sprzedażowe wykonane z płyty lastriko, elementy podnoszone ze sklejki laminowanej. Wyjście z boksu odbywać się będzie przez podnoszony w fragmencie blat. Podłogę wyłożono kostką granitową a ściany wykonano z cegły klinkierowej. Koszt całej inwestycji wyniósł 3,8 mln zł. Prace wykonał raciborski Borbud.

  • Numer: 2 (768)
  • Data wydania: 09.01.07