Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Leczenie bez lekarstw

11.07.2006 00:00
Rozmowa z Markiem Jendryskiem, chiropraktykiem, członkiem Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Medycyny Manualnej, uczniem dr. Wolfganga Lirbschnera, specjalisty osteopatii niemieckiej i Anthonego Narushki, specjalisty chiropraktyki i radiologii z National University Of Health Sciences.
Co oznacza słowo „chiropraktyka”?
 
Słowo „chiropraktyka” wywodzi się z języka greckiego - „chiro” znaczy ręka, a „practicos” - robione. Nie wiadomo ile wieków temu i gdzie chiropraktyka zaczęła się rozwijać. Już Hipokrates znał tę metodę leczniczą. Uważał, że przesunięcie kręgów kregosłupa jest przyczyną różnych chorób. Chiropraktyka to zarówno forma opieki zdrowotnej i nauka medyczna, jak i metoda pracy. Natomiast zawód chiropraktyka powstał w USA w 1895 roku.
 
Na czym polegają te formy leczenia?
 
Jako forma opieki zdrowotnej chiropraktyka wykorzystuje wrodzone i naturalne możliwości organizmu do regeneracji, czyli powrotu do zdrowia. Chiropraktyka jako nauka medyczna kładzie nacisk na potrzebę utrzymywania strukturalnej spójności organizmu. No i jest również metodą pracy, która delikatnymi mobilizacjami na kościach: głowy, kręgosłupa, miednicy oraz kończyn górnych i dolnych wspomaga prawidłowe funkcje układów: nerwowego i hormonalnego, kontrolujących naturalne możliwości regeneracji organizmu.
 
Kto to jest chiropraktyk i czy każdy może nim zostać?
 
Chiropraktyk jest osobą ze stosownym wykształceniem medycznym i chiropraktycznym, która poświęca szczególną uwagę biomechanice kręgosłupa, układowi ruchowemu, nerwowemu i naczyniowemu oraz zwraca uwagę na sposób odżywiania się. To specjalista zajmujący się manualną diagnostyką, leczeniem i profilaktyką zaburzeń czynności w układzie ruchu. W krajach Europy Zachodniej, USA, Kanadzie, Australii i innych, w których występuje - to wolny zawód, traktowany na równi z zawodem lekarza medycyny.
 
Co wchodzi w zakres diagnozy wystawianej przez chiropraktyka?
 
Na diagnozę chiropraktyczną składa się: wywiad ogólny, badanie neurologiczne, testy ortopedyczne, testy palpacji statycznej i dynamicznej, czyli specyficzne badania manualne, badania radiologiczne.
 
Jakie metody leczenia wykorzystuje chiropraktyk?
 
Przede wszystkim mobilizację struktur stawowych - jest to najbardziej charakterystyczny aspekt pracy opieki chiropraktycznej. Jej celem jest normalizacja nienaturalnych zaburzeń układu ruchowego, aby uwolnić powstałe w związku z tym stany napięcia układu ruchowego oraz wyeliminować zaburzenia pochodzenia naczyniowego i nerwowego. Wykorzystuje również konsultacje dietetyczne, bowiem właściwa dieta jest podstawą prawidłowej pracy układu ruchowego i nerwowego. Również fizykoterapia jest bardzo ważna w opiece chiropraktycznej w celu zwiększenia efektu terapeutycznego. Zalecenia dotyczące zachowań są niezbędnym elementem opieki chiropraktycznej, bowiem postawa ciała, sposób w jaki człowiek siedzi, chodzi, ćwiczy, podchodzi do problemów codziennego życia ma bezpośredni wpływ na stan jego organizmu.
 
Jak to wygląda od strony praktycznej?
 
Podstawowym środkiem terapeutycznym jest manipulacja. Punktem wyjściowym jest prawidłowa diagnoza. Badanie przez chiropraktyka polega na „kładzeniu rąk”. Ta forma badania zwana palpacją (statyczną lub dynamiczną), wymaga dokonania dokładnej oceny funkcjonowania segmentów kręgów i mięśni oraz ich właściwości fizycznych. Mięśnie mogą być bardzo naciągnięte, a stawy lub kręgi mogły przemieścić się (przemieszczenie pasywne lub aktywne). To moment, kiedy bada się możliwość mechanicznych przyczyn bólu i nieprawidłowego funkcjonowania.
 
Rozmawiała Ewa Halewska
  • Numer: 28 (743)
  • Data wydania: 11.07.06