Bawarczycy nad Odrą
Pod znakiem muzyki poważnej wysokich lotów oraz zacieśniania współpracy z bawarskim miasteczkiem Seeshaupt zakończono w Krzyżanowicach realizację projektu „Tradycja i współczesność w kulturze pogranicza”.
Doroczny koncert poświęcony pamięci Beethovena i Liszta zaszczycił swoją obecnością Wilhelm hrabia Saurma von Jeltsch, potomek byłych właścicieli tworkowskiego pałacu. Niemcy z partnerskiego Seeshaupt zaprezentowali walory swojego krajobrazu i kuchni. Krzyżanowice zorganizowały dni partnerstwa wieńczące realizację projektu „Tradycja i współczesność w kulturze pogranicza polsko – czeskiego”.
Mistrzowie byliby zadowoleni
Organizowane przez krzyżanowicki samorząd koncerty poświęcone pamięci Liszta i Beethovena (obaj przebywali w Krzyżanowicach na zaproszenie tutejszego feudała Lichnowskiego, a na jego pałacu zawieszono upamiętniające ten fakt tablice) z roku na rok stają się dla melomanów – można rzec – coraz wytrawniejsze. Miejscem muzycznej uczty jest miejscowy kościół p.w. św. Anny. Tu wystąpili gospodarze, czyli chór parafialny pod kierunkiem wójta Leonarda Fulneczka, kwartet waltorni Kaemika Corni z Filharmonii w Ostrawie, solista ostrawskiej opery Paweł Kozel oraz organista Marek Gajda z Piszcza. Wśród słuchaczy znaleźli się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, włodarze zaprzyjaźnionych z Krzyżanowicami zagranicznych gmin: Ratka (Węgry), Seeshaupt (Niemcy), Hać, Piszcz i Szylerzowice (Czechy) oraz zagorzali fani muzyki klasycznej. Utworom Palestriniego, Haydna, Bacha, Mozarta, Beethovena, Liszta, Smetany oraz Brucknera przysłuchiwali się m.in. Wilhelm hrabia Saurma von Jeltsch, mieszkający dziś w Austrii potomek dawnych właścicieli pałacu w Tworkowie, a także Rudolf Achleitner – burmistrz austriackiego miasteczka Aschach. Mierzymy wysoko. Co roku zapraszamy zagranicznych artystów. Niejednokrotnie ich występów można wysłuchać tylko u nas w Krzyżanowicach – podkreśla wójt Fulneczek.
Od jadła do gospodarki
Podczas spotkań partnerskich szczególną uwagę poświęcono niemieckiemu Seeshaupt. Bawarczycy znad jeziora Starnbergernsee z wiceburmistrzem Fritzem Stufferem na czele przywieźli ze sobą wystawę zdjęć prezentujących krajobrazy ich rodzinnych stron. Podczas jej ekspozycji w sali narad Urzędu Gminy zaserwowali także swoje regionalne dania, m.in. wędzone ryby oraz bawarskie piwo. Do Niemiec wezmą 30 obrazów olejnych pokazujących walory architektoniczno-przyrodnicze Krzyżanowic. Malowidła powstały w dwóch ostatnich latach podczas plenerów w ramach polsko-czeskiego projektu artystycznego.
Współpraca z Seeshaupt nie ma jedynie wymiaru kulturalno-społecznego. Podczas rozmów sporo miejsca poświęcono współpracy gospodarczej. Niemcy spotkali się z miejscowymi przedsiębiorcami. Uzgodniono, że jesienią z Seeshaupt przyjadą do Krzyżanowic zainteresowani kooperacją biznesmeni. Warto również odnotować, iż tamtejszy klub sportowy oraz sami mieszkańcy wsparli finansowo krzyżanowice DPS „Różany pałac”.
#nowastrona#
Starych strojów czar
#nowastrona#
Starych strojów czar
Zgoła inny przebieg miało seminarium naukowe zorganizowane w Tworkowie. Jego tematem były dawne stroje regionalne i obrzędowość mieszkańców pogranicza od momentu narodzin do śmierci. Prezentacja materiału nie odbyła się, tak jak zwykle, przez odczytanie referatu, ale w formie dyskusji moderowanej przez Julitę Ćwikłę – etnografa z raciborskiego Muzeum i G. Wawocznego – redaktora naczelnego „Nowin Raciborskich”. Włączył się do niej m.in. starosta Haci Paweł Kotlař, czeski regionalista, autor publikacji historycznych. Zgromadzeni mogli też zobaczyć w formie prezentacji multimedialnej unikalne przedwojenne zdjęcia z Tworkowa. Były to reprodukcje wykonane cyfrowo na Politechnice Opolskiej z archaicznych negatywów szklanych (oryginały są w Muzeum w Raciborzu). Po seminarium otwarto wystawę poplenerową obrazów olejnych, szkiców i akwareli, jakie powstały podczas tegorocznego międzynarodowego pleneru malarskiego i warsztatów plastycznych dla młodzieży pod wspólną nazwą „Sztuka sakralna pogranicza”.
Wszystkie działania były elementami projektu „Tradycja i współczesność w kulturze pogranicza polsko – czeskiego”, który realizuje Gminny Zespół Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Krzyżanowicach z udziałem środków finansowych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG IIIA Czechy - Polska Fundusz Mikroprojektów. Dostrzegamy ponadczasową wartość tego przedsięwzięcia. Jak wiadomo, dostarcza ono sporej dawki ważkich wydarzeń kulturalnych, ale też, poprzez seminaria, pozwala dokumentować dziedzictwo pogranicza. Podobnie jak w latach poprzednich, edycja z tego roku znajdzie swoje podsumowanie w specjalnym wydawnictwie – kończy Grzegorz Utracki, dyrektor GZOKSiT.
(red.w)
Najnowsze komentarze