Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Pamięci Ryszarda Kincla

06.06.2006 00:00
Uroczystości nadania imienia Ryszarda Kincla Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu rozpoczął, 30 maja, wieczór literacki „Od Mazur, przez Sudety na Śląsk”, poświęcony jego twórczości.
Krystyna Komarek i Marzena Mróz (na zdj), bibliotekarki, przygotowały na tę okazję prezentację multimedialną. Opowiadały, pokazując zdjęcia, życiorys tego znanego publicysty i historyka. Otwarta została również wystawa „Ryszard Kincel 1933-2004”. Przybyli na uroczystość goście zaproszeni zostali na poczęstunek.
 
(e)
 
Wspomnienie
 
Urodził się 8 listopada 1933 r. w Orłowie, koło Lipna, w rodzinie ewangelickiej. Był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1976 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych za rozprawę Przewodnictwo turystyczne w śląskich Sudetach w XVIII i XIX wieku. Debiutował w 1958 r. na łamach dziennika „Głos Olsztyński”. Pracował także w „Nowinach Jeleniogórskich”. Współpracował z szeregiem polskich czasopism. Publikował swoje artykuły w czeskich periodykach. Od 1979 r., do przejścia na emeryturę w 2000 r., był dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Zasłynął jako autor następujących publikacji książkowych: Początki przewodnictwa turystycznego w Karkonoszach, Sarmaci na Śnieżce, Z polskiej tradycji Dusznickiego Zdroju, Dzieje raciborskiego konwisarstwa, „Strzecha”. Ognisko kultury polskiej 1911 – 1981, Kłopotliwy książę Sułkowski, Wielki poeta z Łubowic – Joseph von Eichendorff, Kto dobre piwo warzył, U szląskich wód. Z dziejów śląskich uzdrowisk i ich tradycji polskich. Nie sposób pominąć również jego tłumaczeń niemieckich prac i edycji archiwalnych tekstów: Tausk Walter: Dżuma w mieście Breslau, Eichendorff Joseph von: Górnośląskie baśnie i podania, Listy Augustyna Weltzla do Vincenca Praska. W uznaniu zasług na polu pisarskim, w 2000 r. został wybrany prezesem Opolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, którą to funkcję sprawował do 2002 r. W 2002 r. otrzymał prestiżową nagrodę im. Karola Miarki, nadawaną wybitnym twórcom, podejmującym tematykę śląską. Na uwagę zasługuje jego zaangażowanie w rozwój współpracy z partnerami zagranicznymi Raciborza: czeską Opawą i niemieckim Roth. Niestety, choroba nowotworowa, która najpierw zabrała mu struny głosowe, doprowadziła w konsekwencji do jego śmierci 4 sierpnia 2004 r. Pochowany został na cmentarzu ewangelickim w Cisownicy koło Ustronia, do której to miejscowości przeprowadził się przed śmiercią .
 
dr Norbert Mika
  • Numer: 23 (738)
  • Data wydania: 06.06.06