Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Zacznij od podstaw

30.05.2006 00:00
Fundament i ściany fundamentowe są jedną z najważniejszych części budynku. Przenoszą na grunt wszystkie obciążenia domu. Dobrze wybudowane gwarantują bezpieczeństwo konstrukcyjne,  źle zaprojektowane lub wykonane mogą być przyczyną katastrofy budowlanej.
Przy budowie domów jednorodzinnych stosuje się najczęściej fundamenty betonowe lub żelbetowe. Sposób ich posadowienia i wykonania zależy m.in. od warunków geologicznych (rodzaj gruntu, jego nośność). Ławy fundamentowe wykonywane są zwykle z betonu klasy B15 metodą deskowania lub bezpośrednio w gruncie.
 
Własnoręczne przygotowanie betonu na placu budowy jest tańsze niż zamówienie „gruszki" z cementowni, ale kręcenie go w betoniarce nie gwarantuje utrzymania odpowiednich parametrów. Żeby zminimalizować ryzyko, warto dodać do mieszanki plastyfikatora, polepszającego jej właściwości robocze i wytrzymałościowe. Takim plastyfikatorem jest np. Emulsja Elastyczna Atlas.
 
Elementem konstrukcji budynku, wznoszonym bezpośrednio na ławie fundamentowej, są ściany fundamentowe. Najpopularniejszym materiałem są tu pełne bloczki betonowe o wymiarach 14 x 25 x 38 cm z betonu klasy B15. Odznaczają się one dużą wytrzymałością na ściskanie oraz niewielką nasiąkliwością. Bloczki muruje się najczęściej na pełne spoiny: poziome o grubości od 10 do 15 mm, pionowe od 10 do 20 mm.
 
Zaprawa ważna rzecz
 
Przygotowanie jej na placu budowy, często w prymitywnych warunkach, jest pracochłonne, a mieszanie „na oko" poszczególnych składników nie gwarantuje, podobnie jak w przypadku mieszania betonu, powtarzalnej jakości. W tym przypadku korzystniejszym rozwiązaniem jest użycie gotowej suchej zaprawy, w której składniki zostały dobrane we właściwych proporcjach. Przygotowanie zaprawy polega tylko na wymieszaniu z wodą, zgodnie z  instrukcją podaną na opakowaniu.
 
Jedną z takich gotowych mieszanek jest Zaprawa Murarska Atlas. Jest to mieszanina cementu, kruszywa kwarcowego wraz z dodatkami uszlachetniającymi. Z uwagi na swój skład i cechy, dobrze nadaje się ona do wznoszenia ścian piwnic i murów fundamentowych. Przygotowanie zaprawy polega na wsypaniu suchej mieszanki do naczynia z odmierzoną ilością wody (proporcje podane są na opakowaniu) i starannym wymieszaniu, aż do otrzymania jednolitej konsystencji.
 
Ława i ściany fundamentowe narażone są na destrukcyjne oddziaływanie wody gruntowej. Niezbędne jest ich zabezpieczenie. Hydroizolację poziomą wykonuje się na ławie fundamentowej. Najczęściej to jedna warstwa papy, która łączy się z izolacją podłogi.
 
Do izolacji pionowej ścian fundamentowych używa się płynnych materiałów bitumicznych. Ściany piwnicy można zabezpieczyć przeciwwilgociowo, stosując zaprawę wodoszczelną Atlas Woder S. Nakłada się ją na uszczelnianą powierzchnię ściany co najmniej w dwóch warstwach. Powstałą po związaniu powłokę, po około 2-3 dniach, należy koniecznie zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi.
 
Zwykle całą powierzchnię fundamentowych ścian piwnicznych izoluje się styropianem ekstrudowanym lub styropianiem klasy EPS 100-038. Można go przykleić przy pomocy Zaprawy Klejącej Atlas Stopter K-20. Zabezpieczeniem fundamentów przed wodą jest także drenaż opaskowy.
 
(P. Szlagowski, Grupa Atlas)
  • Numer: 22 (737)
  • Data wydania: 30.05.06