Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Konfrontacje

30.05.2006 00:00
W Raciborzu na zaproszenie naszej uczelni spotkali się najwybitniejsi polscy i czescy specjaliści od resocjalizacji.
Nigdy dotąd nie gościliśmy w Raciborzu tak wielu wybitnych naukowców w dziedzinie resocjalizacji i penitencjarystyki, przybyłych z całej Polski i Republiki Czeskiej - powiedział prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu prof. Jerzy Pośpiech witając gości. Podobne stwierdzenia padły z ust dyrektora raciborskiego Zakładu Karnego oraz dyrektora miejscowego Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich podczas sesji naukowców w tych placówkach. Raciborska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa wspólnie z Uniwersytetem Wrocławskim i Śląskim Uniwersytetem w Opawie była współgospodarzem prestiżowej konferencji pod hasłem Teoria i praktyka oddziaływań resocjalizacyjnych w Polsce i Republice Czeskiej. Zorganizowano ją 9 i 10 maja w Raciborzu i Opawie z okazji X Rocznicy polsko-czeskiej współpracy Zakładu Resocjalizacji Uniwersytetu Wrocławskiego z czeskimi ośrodkami,  związanymi z penitencjarystyką, resocjalizacją, profilaktyką i readaptacją społeczną.
 
W dorocznych seminariach na terenie Raciborza, Ostrawy, Opawy, Karwiny uczestniczyli czynnie również pracownicy i studenci resocjalizacji raciborskiej PWSZ a wcześniej Kolegium Nauczycielskiego. Głównym inicjatorem dziesięcioletniej polsko-czeskiej współpracy i majowej konferencji był dr Adam Szecówka pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Wrocławskiego i PWSZ w Raciborzu. Oprócz przedstawicieli uczelni, które zorganizowały konferencję: Wrocławia, Opawy, Raciborza, przyjechali uczeni z renomowanych ośrodków akademickich Warszawy, Gdańska, Poznania, Łodzi, Katowic. Nieprzypadkowo na bazę obrad konferencyjnych po stronie polskiej wybrano Racibórz - stolicę polsko-czeskiego EUROREGIONU SILESIA. Przypomnijmy, że nasze miasto jest w Polsce ewenementem, mieszczącym na swoim terenie niemal wszystkie typy placówek resocjalizacyjnych, stwarzających unikalne warunki badań naukowych, praktyk pedagogicznych, jak i profesjonalnej interwencji w tym zakresie na rzecz środowiska lokalnego.
 
Podobne „zagłębie" placówek o charakterze resocjalizacyjnym, penitencjarnym i profilaktycznym jest w przylegającym do ziemi raciborskiej czeskim regionie ostrawsko-opawskim. W promieniu niespełna 20 kilometrów można znaleźć po obu stronach granicy różne rodzaje zakładów karnych, areszty śledcze, zakład poprawczy, schronisko dla nieletnich, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, schroniska dla bezdomnych, ośrodek interwencji kryzysowej, klub AA, rodzinny ośrodek diagnostyczno-konsultacyjny, środowiskowe świetlice profilaktyczne, socjoterapeutyczne itp.
#nowastrona#
Uczestnicy konferencji starali się zebrać możliwie najpełniejszy materiał teoretyczny i praktyczny dotyczący zbieżności i rozbieżności między polskimi a czeskimi oddziaływaniami resocjalizacyjnymi i penitencjarnymi. Szczególne wrażenie na gościach wywołała różnorodność metod i form docierania do skomplikowanej psychiki pensjonariuszy w raciborskich placówkach. Jestem oczarowana poziomem artystycznym, jaki zaprezentowali wychowankowie raciborskiego zakładu poprawczego - stwierdziła prof. dr hab. Irena Pospiszyl z warszawskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej.
 
Animatorzy konferencji zapowiedzieli rychłe opublikowanie polsko-czeskiego studium porównawczego, z którego konkluzje, wdrożone do praktyki zapewne udoskonalą oddziaływania resocjalizacyjne po obu stronach granicy.
 
Grzegorz Mitkiewicz
  • Numer: 22 (737)
  • Data wydania: 30.05.06