Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Dwadzieścia lat minęło

30.05.2006 00:00
Młodzieżowy Dom Kultury obchodził 20-lecie swojego istnienia. 23 maja, z okazji jubileuszu, zorganizowano uroczystość z udziałem władz miasta i powiatu, dyrektorów szkół oraz osób, które związane są z działalnością placówki.
Działa ona od 1956 r. pod różnymi nazwami. W roku 1986 została jej nadana nazwa Młodzieżowy Dom Kultury. Obecnie kojarzony jest przede wszystkim z zespołem Miraż, który powstał na bazie chóru II LO w Raciborzu. Jego wielkim sukcesem jest to, że wychowankowie: Anna Wyszkoni, Marzena Korzonek, Dawid Koczy oraz inni są rozpoznawani na scenie międzynarodowej. Zespół stał się wizytówką powiatu raciborskiego i Raciborza.
 
Od 2001 r. przez MDK organizowany jest Ogólnopolski Festiwal Ekologiczny Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej, do którego zgłaszają się uczestnicy z terenu całego kraju. Poprzez piosenkę, wiersz oraz taniec promuje on edukację ekologiczną. Obecnie w MDK działają 42 koła zainteresowań - odbywają się m.in. zajęcia muzyczne, plastyczne, taneczne i rękodzielnicze. Liczba stałych uczestników wynosi 487 osób.
 
Powiatowy Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Ziemi Raciborskiej, Zimowe Warsztaty Wokalne, które co roku prowadzą Elżbieta Zapendowska i Andrzej Głowacki, Powiatowy Konkurs Ekologiczny „Z ekologią za pan brat" to jedne z ważniejszych imprez, których placówka jest organizatorem. Jej podopieczni zdobywają liczne wyróżnienia w konkursach o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim a nawet międzynarodowym.
 
W części oficjalnej obchodów jubileuszowych zostały wręczone nagrody starosty raciborskiego Beacie Woźny (nauczycielka w MDK od 1987 r.), Agnieszce Chmieleckiej (również nauczycielka w MDK, od 1994 r.), a także nagrody dyrektora Reginie Bronder, Weronice Hetman, Ewelinie Uriasz, Marii Cieszyńskiej oraz Jerzemu Kerlinowi.
 
W części artystycznej został zaprezentowany kabaret pt. „20 lat to nie grzech..." w wykonaniu grupy wokalnej „Irrealis" oraz zespołu wokalnego „Miraż". Spektakl opracowali Elżbieta i Andrzej Biskupowie. Z okazji jubileuszu został wydany kalendarz na 2006 r., którego strony zdobią prace wychowanków koła plastycznego MDK oraz wiersze uczestników Ogólnopolskiego Festiwalu Ekologicznego Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Raciborzu. Wydano również folder, w którym zamieszczono historię powstania MDK, jak i największe osiągnięcia wychowanków.
 
Elżbieta Biskup
Chciałabym aby w przyszłości w MDK powstała szkoła tańca nowoczesnego i towarzyskiego dla dzieci i młodzieży, młodzieżowe studio nagrań a po remoncie piwnic Klub Młodzieży Aktywnej.
 
Edyta Malcharek
Z przyjemnością uczestniczę w życiu MDK.  Lubię występować na scenie. Mogę w ten sposób wyrazić emocje. To również uczy odpowiedzialności, wzmacnia pewność siebie. Można poznać nowe osoby i dobrze się bawić.
 
Jarek Wdowiak
Należę do grupy „Irrealis". Mam wadę wymowy, ale dzięki występom na scenie czuję się bardziej pewny siebie. Cieszę się też, że to nie stanowiło przeszody w przyjęciu mnie do zespołu.
 
Justyna Kretek
W „Mirażu" jestem od trzech lat. Na pewno dużo się nauczyłam, jeśli chodzi o dykcję, śpiew, emisję głosu i interpretację. Przynależność do zespołu godzę bez problemu z nauką. Chciałabym nauczyć się jeszcze lepiej śpiewać.
 
E.H.
  • Numer: 22 (737)
  • Data wydania: 30.05.06