Nowiny kulturalne
- W Czytelni Oświatowo-Naukowej na Rynku - centrum Edukacji Ekologicznej - odbył się 25 i 26 maja cykl prelekcji w ramach obchodów Światowego Dnia Lasu i Zadrzewień. 25 maja można było wysłuchać wykładów połączonych z prezentacjami multimedialnymi nt.: "Rola parków w przyrodzie i krajobrazie ziemi raciborskiej" (dr Jan Duda), "Nadleśnictwo Rudy - zrównoważona gospodarka leśna. Struktura lasów państwowych" (Tomasz Pacia z Nadleśnictwa Rudy), 26 maja zaś: "Ptaki naszych czasów" (Robert Kruszyk) i "Ginąca fauna i flora na przestrzeni wieków" (Norbert Mika).
- 30 i 31 maja odbędą się w MiPBP przy ul. Kasprowicza w Raciborzu uroczystości związane z nadaniem imienia Ryszarda Kincla raciborskiej bibliotece: 30 maja o godz. 17.00 - wieczór literacki poświęcony twórczości dra Ryszarda Kincla oraz otwarcie wystawy "Ryszard Kincel 1933-2004". W programie konferencji - 31 maja, która będzie trwała od godz. 10.00 do 13.45, m.in.: "Ryszard Kincel jako redaktor i przyjaciel (Maria Suchecka), "Ryszard Kincel jako archiwista i badacz przeszłości Sudetów" (Ivo Łaborewicz), "Działalność Ryszarda Kincla w Raciborzu. Warsztat naukowy" (Paweł Newerla), "Rola MiPBP w Raciborzu w środowisku lokalnym (dr Ludmiła Nowacka), "Wkład Ryszarda Kincla w promocję spuścizny Eichendorffa i Weltzla (Norbert Mika), "Ciekawsze ratiboriana w dorobku Ryszarda Kincla (Grzegorz Wawoczny), "Biblioteka Publiczna - wizja na XXI w. (prof. dr hab. Jan Malicki). O godz. 14.00 nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej w budynku biblioteki.
- W raciborskim Muzeum przy ul. Gimnazjalnej, 8 czerwca o godz. 11.00, odbędzie się koncert dla dzieci pt. „Koncert na leśnej polanie" z cyklu „To jest taki dom zaklęty, w którym grają instrumenty" w wykonaniu Tria harfowego Taratto, w składzie: Alicja Molitorys - flet, Agnieszka Kaczmarek-Bialik - harfa, Aleksandra Batog - altówka.
- 23 czerwca o godz. 17.00 Muzeum zaprasza na koncert wieczorny Tria harfowego Taratto. W programie zostaną zaprezentowane utwory Francesco Molino, Aleksandra Shymko, Claude Debussy'ego i innych kompozytorów.
- 30 czerwca o godz. 17.00 w Muzeum odbędzie się otwarcie wystawy grafiki Tadeusza Michała Siary. Artysta uprawia wyłącznie grafikę warsztatową, głównie akwafortę. Od 1969 r. wystawia swoje prace w kraju i za granicą (miał ok. 40 wystaw indywidualnych), bierze udział w zbiorowych wystawach krajowych i sztuki polskiej. Uczestniczy w wielu międzynarodowych biennale i triennale grafiki. Zdobył wiele nagród i wyróżnień na wystawach i konkursach graficznych. Jego prace znajdują się w muzeach, zbiorach publicznych i prywatnych w kraju i za granicą.
Najnowsze komentarze