Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Medale za służbę

30.05.2006 00:00
Straż Graniczna świętowała jubileusz 15-lecia powołania formacji. W Raciborzu obchody trwały dwa dni.
Straż Graniczna świętowała jubileusz 15-lecia powołania formacji. W Raciborzu obchody trwały dwa dni. Rozpoczęły się 18 maja uroczystością z udziałem zaproszonych gości, w trakcie której funkcjonariusze odebrali honorowe odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie.
 
Formacja powstałA 16 maja 1991 r. W Raciborzu znajduje się siedziba Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, któremu w 1993 r., podczas uroczystości na Górze św. Anny, nadane zostały sztandar oraz imię Powstańców Śląskich. Oddział objął ochroną 244 km południowej granicy państwa na terenie województw opolskiego i katowickiego. W kolejnych latach, w wyniku  zmian strukturalnych formacji, strzeżony odcinek wydłużał się o następne tereny. Obecnie liczy sobie 358 km. Funkcjonariusze ŚOSG obsługują 62 przejścia graniczne, w tym 15 drogowych, 16 na szlakach turystycznych, 4 kolejowe, 1 lotnicze oraz 27 małego ruchu granicznego. Kiedyś o Straży Granicznej mówiło się „nowa formacja". Obecnie jest to w pełni zorganizowana i nowocześnie wyposażona służba - mówił do zebranych na uroczystości w Raciborskim Centrum Kultury płk Wiesław Świętosławski, komendant ŚOSG, który kieruje oddziałem od 2000 r. Działania funkcjonariuszy ŚOSG doprowadziły do wykrycia wielu przestępstw granicznych, w tym do skazania m.in. członków międzynarodowej grupy o charakterze zbrojnym, zajmującej się handlem narkotykami, bronią, wymuszeniami haraczy oraz sutenerstwem. Efektem ich działań jest także rozbicie międzynarodowej grupy zajmującej się przemytem ludzi i fałszerstwem dokumentów. W ciągu ostatnich czterech lat zatrzymali ok. 6,4 tys. osób. W ubiegłym roku udaremnili przemyt towarów o łącznej wartości ponad 5 mln zł.
 
Od kilku lat trwa reorganizacja struktur SG, mająca na celu dostosowanie systemu ochrony granic do wymogów Unii Europejskiej, czyli pełnego wejścia w życie przepisów Układu z Schengen. Likwidacja granic w ramach wspólnoty nie oznacza, że funkcjonariusze przestaną być potrzebni. Już teraz swoimi działaniami obejmują cały kraj. Wielu z nich zasili wschodnie rubieże Polski, które od 2007 r. staną się zewnętrznymi granicami UE.
 
W jubileuszu wzięli udział zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele polskich służb mundurowych oraz pogranicznicy z Czech. Komendant płk W. Świętosławski otrzymał od głubczyckiego hufca ZHP „lilijkę", najwyższe harcerskie uznanie za okazaną pomoc oraz pamiątkowy medal za współpracę oddziału ze szkołą wojskową im. Jana Luksemburskiego z czeskiego Wyszkowa. Funkcjonariusze ŚOSG odebrali odznaczenia i awanse na wyższe stopnie. Brązowym Krzyżem Zasługi, nadanym przez Prezydenta RP uhonorowani zostali por. Marek Jaszczur i chor. sztab. Dariusz Michulec. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał Złoty Medal za zasługi mjr. Antoniemu Bławickiemu, srebrny - mjr. Romanowi Podgajnemu, brązowy -  st. chor. Mariuszowi Kubaczce, st. hhor. sztab. Jarosławowi Oleszczukowi, st. chor. sztab. Wiesławowi Szarowskiemu i mł. chor. sztab. Krzysztofowi Nytrze. Odznakę Straży Granicznej, przyznaną przez Komendanta Głównego SG, otrzymali st.chor. sztab. Krzysztof Chorąży, st. chor.  Janusz Czechowicz, mjr Andrzej Czich, kpt. Zbigniew Giza, mjr Jerzy Krwawnik i mjr Zbigniew Wija. Na wyższe stopnie awansowało 202 funkcjonariuszy. Oprawą artystyczną uroczystości był koncert Orkiestry Reprezentacyjnej SG z Nowego Sącza. 19 maja, na terenie OSiR odbył się rodzinny festyn.
 
(Adk)
  • Numer: 22 (737)
  • Data wydania: 30.05.06