Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Serce wioski

30.05.2006 00:00
Szkoła w Samborowicach obchodziła jubileusz 60-lecia istnienia. Placówka stanowi centrum, wokół którego toczy się życie mieszkańców wioski.
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Samborowicach 25 maja obchodził jubileusz 60-lecia istnienia placówki.
 
Z tej okazji odprawiona została msza święta. Po niej w szkole odbyła się uroczysta gala z udziałem zaproszonych gości. Wśród nich obecna była prof. dr hab. Gabriela Kapica, która w samborowickiej szkole rozpoczęła swoją pracę. W tych murach zdobyłam trudne do przecenienia doświadczenie pedagogiczne, które zaowocowało w późniejszych latach w mojej karierze naukowej - mówiła prof. G. Kapica, nie kryjąc swojego wzruszenia z powodu udziału w uroczystości. Dzieciom życzyła wytrwałości w nauce i odwagi w spełnianiu marzeń. Galę uświetniły występy uczniów placówki, od przedszkolaków po młodzież. Bawili zebranych inscenizacjami, opowiadającymi o historii szkoły oraz popisami tanecznymi i wokalnymi.
 
Budynek, w którym mieści się obecnie ZSP wybudowany został w 1929 r. Już wtedy funkcjonowała tu szkoła podstawowa. Zajęcia odbywały się w języku niemieckim. Polski został wprowadzony w końcu 1945 r. O powojennej historii szacownej jubilatki można dowiedzieć się wiele ze szkolnej kroniki. „Przeszedł tu front, wojska Radzieckie wyparły Niemca, kraj wokół zniszczony. W gmachu szkoły ani jednego okna, wywarzone ramy, podziurawiony pociskami dach, reszta dachówek się obsypała od wstrząsów, więc dach bez nakrycia. Jedna z kapitalnych ścian wewnętrznych rozbita pociskiem dużego kalibru (...) Wioskę nawiedziła epidemia tyfusu. W ciężkiej pracy odbudowy szkoły przyszła mi z pomocą ludność miejscowa. 15 października 1945 r. rozpocząłem naukę jako jedyny nauczyciel -  pisał w kronice Marian Kozłowski, pierwszy kierownik szkoły. Nauczanie było trudne też ze względu na to, że większość dzieci mówiła po niemiecku i morawsku. Po M. Kozłowskim szkołą kierowali Paweł Kinig, Alojzy Sitek, Michał Bryliński, Urszula Czerny, Monika Pośpiech, Henryk Plura, Józef Szlezinger. Od 2002 roku dyrektorką ZSP jest Alfreda Staniek.
 
Obecnie w przedszkolu i szkole uczy się łącznie 75 dzieci. Klasy są średnio 10 osobowe. Dzięki temu możliwe jest indywidualne podejście do każdego dziecka. Żaden uczeń nie jest tu anonimowy. Każde dziecko należy do kilku kółek zainteresowań - mówi dyrektor ZSP w Samborowicach Alfreda Staniek. Uczniowie startują w wielu konkursach. Od kilku lat wiodą prym w powiecie w turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W tym roku tylko jeden punkt dzielił ich od udziału w konkursie na szczeblu wojewódzkim. W 2004 roku ZSP otrzymało prestiżowe wyróżnienie „Szkoła z klasą".
 
Szkoła jest również ważna dla starszych mieszkańców Samborowic. Na jej rzecz współpracuje cała społeczność. Jest centrum kulturalnym, „sercem" całej wsi - zapewnia dyrektor. A. Staniek. W placówce swoją siedzibę mają DFK, OSP, LZS, Związek Kobiet Śląskich oraz biblioteka.
 
(Adk)
  • Numer: 22 (737)
  • Data wydania: 30.05.06