Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Lifting tynku

16.05.2006 00:00
Chciałbym wzmocnić słaby tynk w łazience, położony wiele lat temu na drewnianych ścianach (cały dom jest drewniany).
Obecnie powierzchnia tynku jest spękana, a w niektórych miejscach znajdują się większe ubytki. Jak wyremontować taką łazienkę? Na to pytanie czytelnika odpowiada nasz ekspert Małgorzata Piotrowska z GRUPY ATLAS.
 
Aby wzmocnić stary tynk, należy wykonać warstwę zbrojącą z zaprawy klejącej Atlas Stopter K-20 oraz specjalnej siatki z włókna szklanego. Podłoża drewniane pracują, a więc wymagają stosowania materiałów elastycznych. Stopter K-20 jest cementową zaprawą o zwiększonej elastyczności i plastyczności. Ta wygodna i łatwa w użyciu zaprawa, użyta wraz z siatką, doskonale wzmocni i zabezpieczy podłoże.  
 
Zanim jednak przystąpi pan do zasadniczych prac, najpierw należy powierzchnię odpowiednio przygotować. Podłoże musi być stabilne, należy więc je mechanicznie oczyścić z warstw mogących osłabić przyczepność zaprawy, czyli z kurzu, brudu, starej farby, itp.
 
Po takim zabiegu można przystąpić do likwidacji spękań i ubytków. Spękania należy poszerzyć szpachelką do szerokości i głębokości minimum 5 mm, a po oczyszczeniu i zwilżeniu ich wodą, uzupełnić zaprawą wyrównującą Atlas, tak aby uzyskać równą powierzchnię ściany. Miejsca te należy wzmocnić, wklejając kawałki siatki z włókna szklanego za pomocą wspomnianego wcześniej Stoptera K-20. Odpowiednio przycięte kawałki siatki powinny wystawać po ok. 20 cm z każdej strony szczeliny.
 
Na tak przygotowane podłoże, zagruntowane wcześniej emulsją Atlas Uni-Grunt, której zadaniem jest zmniejszenie chłonności podłoża oraz zwiększenie przyczepności zaprawy, można przykleić siatkę na całości powierzchni. Siatkę wklejamy na zakłady szerokości około 10 cm, a następnie szpachlujemy zaprawą Atlas Stopter K-20 w taki sposób, aby siatka była niewidoczna. 
Ostatni szlif
 
W związku z tym, że planuje pan prawdopodobnie malowanie ścian, warto ujednolić i wyrównać całą ich powierzchnię za pomocą białej mineralnej zaprawy szpachlowej Atlas Rekord. Zawiera ona związki hydrofobowe, więc doskonale nadaje się do pomieszczeń wilgotnych, a jej specjalne mikrowłókna wzmacniają strukturę tynku. Zaprawę Atlas Rekord  nakłada się na podłoże równomiernie stalową pacą. Szpachlowaną powierzchnię wykańcza się poprzez lekkie zacieranie pacą-filcówką lub przetarcie po wyschnięciu papierem ściernym.
 
Tak wygładzoną powierzchnię można pomalować w dowolny sposób. Warto dodać, że architekci wnętrz preferują dzisiaj w łazienkach łączenie fragmentów powierzchni, wyłożonych płytkami, z całymi ścianami wykończonymi jedynie tynkiem.
 
Masz pytanie z branży budowlanej? Napisz: nr@nowiny.pl z tematem: Twój Dom.
 
(AO)
  • Numer: 20 (735)
  • Data wydania: 16.05.06