środa, 22 maja 2024

imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy

RSS

Ułatwienia dla inwestorów

11.10.2005 00:00
26 września br. weszła w życie znowelizowana ustawa Prawo budowlane. Zmiany, zawarte w osiemnastu artykułach ustawy, są ułatwieniem dla inwestorów. Znoszą one m.in. obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę w stosunku do niektórych obiektów i robót budowlanych.
W obejściu i ogrodzie
 
Znowelizowana ustawa zezwala na zrealizowanie inwestycji bez pozwolenia na budowę w przypadku: wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m kw. Jedyne ograniczenie dotyczy liczby tych obiektów - na każdych 500 m kw. działki nie może ich być więcej niż dwa.
 
Urządzenia techniczne, remonty, reklamy
 
Pozwolenie na budowę nie jest również wymagane w przypadku postawienia wolno stojącej kabiny telefonicznej, szafy i słupków telekomunikacyjnych oraz instalacji telekomunikacyjnych w obrębie budynków będących w użytkowaniu. Ponadto pozwolenie takie nie jest wymagane m.in. przy prowadzeniu remontów istniejących już obiektów i urządzeń budowlanych, a także przy instalowaniu tablic i urządzeń reklamowych, czy montażu wolno stojących kolektorów słonecznych.
 
Pozwolenie na budowę będzie jednak potrzebne w przypadku, gdy reklamy mają być zamontowane na obiekcie zabytkowym, a także gdy reklamy świetlne lub podświetlane mają być usytuowane poza obszarem zabudowanym. Obowiązek uzyskania pozwolenia pozostał w przypadku remontu obiektu wpisanego do rejestru zabytków.
 
Przyłącza alternatywnie
 
Nie trzeba posiadać pozwolenia na budowę przyłączy wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, telekomunikacyjnych, cieplnych i elektroenergetycznych. I to zarówno do obiektów budowlanych, jak i do niezabudowanych działek. Dotychczas zwolniona była tylko realizacja przyłączy do budynków.
 
Na uwagę zasługuje fakt wprowadzenia do ustawy rozwiązań alternatywnych. I tak realizacja przyłączy może odbywać się - w zależności od woli inwestora - albo na podstawie zgłoszenia, albo na podstawie ustaleń, dokonanych z dostawcami poszczególnych mediów. Inwestor dokonuje wyboru, tzn. może skorzystać z procedury przewidzianej w nowym art. 29a i nie zgłaszać chęci wykonania przyłącza lub zrealizować przyłącze w oparciu o dotychczasowe regulacje, tj. na podstawie zgłoszenia.
#nowastrona#
Realizacja przyłączy w oparciu o ustawę Prawo energetyczne lub Ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków - w zależności od rodzaju przyłącza - wymaga sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej, przyjętej do zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Do planu mają zastosowanie odpowiednie przepisy Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Do wykonania przyłączy w oparciu o zgłoszenie niezbędny jest projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym, wykonany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi.
 
W przypadku budowy obiektu wraz z przyłączami, inwestor - wraz z zawiadomieniem o zakończeniu budowy lub wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie - dostarczyć musi dodatkowo potwierdzenie odbioru wykonanych przyłączy.
 
Bez zmian pozostaje zapis, mówiący o konieczności dołączenia do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu dostawy potrzebnych mediów oraz warunków przyłączenia obiektu do sieci. Nowym wymogiem jest konieczność dołączenia do projektu budowlanego oświadczenia zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą jak też konieczność uzgodnienia rozwiązań projektowych, zaproponowanych w projekcie budowlanym.
 
Zmiany w projekcie budowlanym
 
Należy też zwrócić uwagę na nowelizację, dotyczącą tzw. istotnych zmian w projekcie budowlanym. Przede wszystkim ograniczono ich listę. Nie są już nimi zmiany elewacji, zmiany geometrii dachu, czy też zmiany w zakresie wyposażenia budowlano-instalacyjnego. Wprowadzając więc w projekcie odstąpienia inne, niż istotne, inwestor nie musi uzyskać zamiennego pozwolenia na budowę. Natomiast projektant obiektu jest upoważniony do zakwalifikowania zamierzonego odstąpienia i dokonania odpowiednich zmian w projekcie. Należy pamiętać, że choć projektant ponosi odpowiedzialność za właściwą kwalifikacje, to ostateczna ocena należy do organu nadzoru budowlanego. Może on jej dokonać podczas kontroli na budowie lub przy oddaniu obiektu do użytkowania.
 
Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz o zmianie niektórych innych ustaw opublikowana została w Dzienniku Ustaw nr 163, poz. 1364.Pełny tekst ustawy dostępny jest w Internecie: http://ks.sejm.gov.pl/proc4/ustawy/3529u.htm
 
Piotr Pieczonka GRUPA ATLAS
  • Numer: 41 (677)
  • Data wydania: 11.10.05