Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Morski klimat na Śląsku

23.08.2005 00:00
Unikalny klimat zbliżony do morskiego jest w zasięgu ręki. Groty solne powstają jak grzyby po deszczu i są świetną formą terapii. Wizyty w nich pomagają w wielu chorobach, jak chociażby w astmie, pylicy płuc czy schorzeniach skóry.
Groty solne powstały nie tylko w Katowicach, Zabrzu, Wiśle czy Częstochowie, ale także w Jastrzębiu Zdroju przy ul. Wrocławskiej. Jak mówi właściciel groty Tomasz Janicki, zainteresowanie tego typu miejscem jest coraz większe. Panuje tutaj specyficzny mikroklimat cechujący się wyjątkową czystością bakteriologiczną. Powietrze nasycone jest tutaj jodem, magnezem, potasem, selenem i innymi pierwiastkami. Poza tym utrzymywana jest odpowiednia wilgotność i cyrkulacja powietrza. Polecam nie tylko ludziom chorym ale także osobom przemęczonym i zapracowanym – mówi T. Janicki.
 
Ściany wyłożone są białymi słonymi cegiełkami, z sufitu zwisają solne stalaktyty, a pod stopami skrzypi śnieżnobiały solny „piasek” pochodzący z Morza Martwego. Seans w grocie solnej to idealne rozwiązanie dla tych, którym nad morze jest za daleko. A do takich należy zdecydowana większość Ślązaków. Konstrukcja groty zapewnia, że pojedynczy seans daje więcej niż jeden dzień pobytu nad morzem. Seanse trwają 45 minut. Koszt pobytu w jastrzębskiej grocie wynosi 13 zł, bilet ulgowy kosztuje 10 zł. Rodzice oczywiście mogą zabrać swoje pociechy, które znajdą tutaj miniplac zabaw. Warto dodać, że pomieszczenia są odizolowane od hałasu i zanieczyszczeń. Można tutaj liczyć na spokojną, relaksacyjną muzykę i wygodne leżaki. Słyszałem, że pobyt w grocie jest dobrym lekarstwem na wiele schorzeń i przyszedłem. To prawdziwa przyjemność. Nie wiedziałem, że takie rzeczy są na miejscu. Muszę powiedzieć, że rzeczywiście czułem się jak nad morzem – mówi Walenty Kulak z Jastrzębia Zdroju.
 
Seans w grocie solnej
Pobyt tutaj pomaga w przewlekłych nieżytach nosa, astmie oskrzelowej, pylicy płuc, przewlekłym i nawracającym zapaleniu zatok, przewlekłym zapaleniu płuc, chronicznym zapalaniu oskrzeli, schorzeniach dermatologicznych, takich jak łuszczyca czy zapalenie skóry, chorobach naczyń i serca (niewydolność krążenia, stany pozawałowe), zaburzeniach metabolicznych, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, alergiach i uczuleniach różnego typu, nerwicach, stanach przemęczenia, schorzeniach tarczycy.
 
(raj)
  • Numer: 34 (670)
  • Data wydania: 23.08.05