List do redakcji
Prezydent i Zarząd Miasta Raciborza
Administracja Cmentarza, w porozumieniu z Parafią WNMP w Raciborzu, zwraca się z uprzejmą prośbą o rozpatrzenie dofinansowania prac pielęgnacyjnych zabytkowego drzewostanu na terenie cmentarza.
Porastające teren cmentarza lipy, zostały zasadzone podczas powstawania obiektu, to znaczy ponad 100 lat temu. Z powodu zaawansowanego wieku, wiele dużych konarów na znacznej wysokości jest obumarłych, często się łamie i spada, wywołując obawy odwiedzających Cmentarz o własne bezpieczeństwo i nagrobków.
Administracja we własnym zakresie jest w stanie utrzymywać porządek tylko w ograniczonym zakresie – powiedzmy do wysokości I piętra, wyżej potrzebne są usługi firmy specjalistycznej. W poprzednich latach, dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego, wykonana została pielęgnacja drzew na Planach I – V i tu obecnie niewiele jest do poprawienia, natomiast na Planach wyższych często spadają gałęzie i konary. Wydział Ochrony Środowiska na bieżąco ocenia stan drzewostanu, wydając stosowne decyzje o wycince i pracach pielęgnacyjnych. Jednak przeprowadzenie kompleksowej pielęgnacji, leży poza zasięgiem możliwości finansowych administracji. W tym roku zamierzamy wydać 4.000 zł, ale nie wystarczy to na wykonanie wielu prac. Stąd prośba o dofinansowanie. Cmentarz, tak jak np. parki, służy ogółowi społeczeństwa, a Racibórz, jako jedno z niewielu miast nie ma cmentarza komunalnego, przez co nie ponosi, jak inne miasta, kosztów utrzymania takiej instytucji. Przykładowo, w pobliskim Rybniku koszt utrzymania cmentarza to wydatek budżetowy rzędu kilkuset tysięcy złotych.
Z poważaniem:
mgr inż. Andrzej Zalewski
mgr inż. Andrzej Zalewski
Od redakcji
Ustaliliśmy, że magistrat zajął się już tą sprawą i wkrótce udzieliadministratorowi oficjalnej odpowiedzi. Nam udało się dowiedzieć, że w 2000 roku miasto dofinansowało pielęgnację drzew na cmentarzu „Jeruzalem” kwotą 25 tysięcy złotych z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska. W tegorocznym budżecie Rada Miasta nie zaplanowała takiego zadania i trudno będzie znaleźć środki w połowie roku. Aby pielęgnację ujęto w miejskim budżecie na 2006 rok niezbędny będzie kosztorys prac, który zdaniem Urzędu Miasta powinien przedłożyć wnioskujący o dofinansowanie, z odpowiednim wyprzedzeniem. Rzecznik prasowy magistratu Anita Tyszkiewicz – Zimałka zauważa także, że na wniosek strony, na wycinkę obumarłych drzew wydano stosowne pozwolenie, a pielęgnacja drzew należy do administratora cmentarza. Na zakres tego typu prac nie wydaje się pozwolenia prezydenta.
Najnowsze komentarze