Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

W skrócie - powiat raciborski

23.08.2005 00:00
RACIBÓRZ
  • 25 sierpnia z płyty raciborskiego Rynku zrealizowany zostanie popularny program Telewizji Polskiej „Lato z Jedynką”, który w okresie letnim zastąpił popularną „Kawę czy Herbatę”. Program będzie realizowany na żywo, wozem transmisyjnym z przekazem satelitarnym. Racibórz na antenie TVP pojawi się już o 6.30 i będzie promował swoje walory do godziny 8.00. Kolejne wejście będzie miało miejsce przed Teleexpresem w godzinach od 16.25 - 16.50. Program poprowadzą znani z anteny Telewizji Polskiej dziennikarze: Małgorzata Wyszyńska i Jerzy Kisielewski.
  • Pierwsza na terenie powiatu raciborskiego Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza rozpocznie działalność 1 września w Pogrzebieniu w klasztorze salezjanek. Siostry wygrały ogłoszony przez zarząd powiatu konkurs ofert na prowadzenie tego typu placówki. Stosowna umowa została podpisana 12 sierpnia. W ośrodku będzie mogło zamieszkać 23 dzieci, z czego 18 miejsc przeznaczonych będzie realizację zadań z zakresu socjalizacji, natomiast 5 miejsc na zadania interwencyjne. Sygnatariuszami porozumienia są starosta Henryk Siedlaczek i etatowy członek zarządu Jerzy Wziontek, zaś ze strony salezjanek siostra Elżbieta Bartkowska. Dyrektorem placówki została siostra Teresa Krzyżewska.
  • Wędrowcy z Sauerlandzkiego Towarzystwa Miłośników Pieszych Wędrówek z niemieckiego powiatu Märkischer goszczą w Raciborzu od 21 do 28 sierpnia. Przyjechali na I Rajd Partnerski po Ziemi Raciborskiej. 47-osobowa grupa Niemców zwiedza zakątki naszego powiatu. 26 sierpnia wezmą udział w Łubowicach w koncercie Elbe - Jazz - Formation i Raciborskiego Duetu Irlandzkiego, organizowanym w ramach Roku Polsko-Niemieckiego (początek o godz. 20.00, wstęp wolny). Występ odbędzie się w scenerii ruin zamku Eichendorffów. Niemcy planują także zwiedzenie Krakowa, Wieliczki i Muzeum Piwowarstwa w Tychach. I Rajd Partnerski po Ziemi Raciborskiej to kolejna inicjatywa we współpracy pomiędzy powiatem raciborskim a powiatem Märkischer.
  • Starostwo i magistrat szukają osób odpowiedzialnych za pozyskiwanie środków pozabudżetowych. Do pracy w Warszawie przeniósł się dotychczasowy kierownik Referatu Promocji, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej w powiecie. Już ogłoszono konkurs ofert na to stanowisko. Starostwo wymaga od kandydatów minimum dwuletniego stażu w administracji, kompetencji w zakresie zdobywania dotacji unijnych oraz znajomości języków obcych. Osoby tego pokroju szuka także magistrat.
  • Niewiele osób chce skorzystać z możliwości wykupu od miasta wynajmowanego garażu – wynika z najnowszego raportu magistratu. Od 2002 r., od kiedy to wprowadzono taką możliwość, nabywców znalazło raptem 27. Miasto zarobiło na nich 180 tys. zł. Średnia cena garażu wyniosła 6,6 tys. zł. Najemcy, przypomnijmy, mają możliwość wykupienia za gotówkę, w tym, na wniosek, rozłożenia ceny na dwie raty.
  • Około 300 uczniów spoza powiatu raciborskiego, głównie dzięki dużemu zróżnicowaniu kierunków, udało się zachęcić do nauki w raciborskich szkołach ponadgimnazjalnych. Dzięki temu należna im subwencja trafi do budżetu raciborskiej oświaty. Starostwo uznało tegoroczny nabór za udany.
  • Do 15 września w Starostwie Powiatowym można zgłaszać kandydatury do Nagrody Starosty Raciborskiego w dziedzinie kultury. Nagrody dla wyróżniających się animatorów kultury, którzy swoimi dokonaniami przyczyniają się do nobilitacji kultury powiatu, przyznane zostaną już po raz siódmy. Kandydaci powinni wyróżniać się w jednej z następujących dziedzin: twórczość literacka i publicystyczna, popularyzacja książki i czytelnictwa, upowszechnianie twórczości artystycznej (muzyka, teatr, taniec, sztuki plastyczne i inne), ważne wydarzenie kulturalne, animowanie społecznego życia kulturalnego oraz muzealnictwa i ochrony dóbr kultury. Zgłaszać mogą ich: instytucje kultury, stowarzyszenia lub związki twórcze i kulturalne, środowiska twórcze i urzędy gmin. Starosta może też przyznać nagrodę z własnej inicjatywy. Uroczyste wręczenie nastąpi podczas Powiatowej Inauguracji Roku Kulturalnego, 6 października o godz. 17.00, w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Stalmacha 12.
  • Od 5 grudnia zmieni się sposób realizacji połączeń miejscowych i strefowych (lokalnych). Każde takie połączenie z telefonu stacjonarnego lub automatu telefonicznego Telekomunikacji Polskiej SA będzie rozpoczynało się od wybrania cyfry "0" i wskaźnika strefy numeracyjnej (tzw. numeru kierunkowego), w przypadku powiatu raciborskiego „32”. Obecnie jeszcze dzwoniący wybiera od razu numer abonenta.
  • 30 sierpnia na pierwszej powakacyjnej sesji zbiorą się radni powiatowi. Głównych tematem ich obrad będzie powiatowy program pomocy osobom niepełnosprawnym na lata 2006-2011.
  • Numer: 34 (670)
  • Data wydania: 23.08.05