środa, 22 maja 2024

imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy

Medale z całej Polski

26.07.2005 00:00
Zaplecze reprezentacji Polski w miniony weekend rozegrało mistrzostwa kraju w różnych kategoriach wiekowych.
Mistrzostwa Polski Juniorów 17 - 18 lat Warszawa

Tym razem stolica Polski od 20 do 22 lipca była gospodarzem finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Na krytym obiekcie „Warszawianki” raciborscy pływacy zdobyli 9 medali (1 zł., 5 sr. i 3 br.) Złoto wywalczyła Marta Stępień. Uczennica Szkoły Mistrzostwa Sportowego (trener P. Generalczyk) okazała się najlepszą na 200 m stylem klasycznym. Pływaczka z Kędzierzyna wywalczyła także srebro na 400 zmiennym. Prawdziwą niespodzianką zakończyły się starty innych uczennic SMS-u: Ewy Posackiej („Zryw” Opole) i Eweliny Góreckiej („Arka” Kielce). Ewa zdobyła srebrny i brązowy medal na 50 i 100 m stylem dowolnym. Ewelina dwukrotnie zajmowała drugie lokaty, a raz była trzecia w stylu klasycznym. Po srebrny medal sięgnął także inny podopieczny P. Greneralczyka Mariusz Michalik, który był drugi na 200 klas. Brązowy medal wywalczyła Justyna Jusiewicz (200 zm) z „Ikara” Mielec (trener M. Gawliczek). W finałach pływali ponadto: K. Wróbel, A. Niziołek, M i K. Szymczyńskie, M. Mongiało i K. Drąg.

Mistrzostwa Polski do 16 lat w Puławach

Na pięknej pływalni MOSiR-u tylko Paweł Dembniak mógł cieszyć się ze zdobyczy medalowych. Podopieczny M. Gawliczek po niezwykle ambitnej walce zajął drugie miejsce na 200 m stylem zmiennym. Tuż za podium zameldował się na 50 m stylem motylkowym. Trzykrotnie czwarte lokaty zajmowała Patrycja Ignacy (MMKS Kędzierzyn) i jej koleżanka klubowa Anna Krasnowska. Zawodniczkom trenera Generalczyka z SMS-u zabrakło trochę szczęścia. Obie jednak zapowiadają rewanż w sezonie zimowym. Z bardzo dobrej strony pokazał się Daniel Bugdol (trener M. Kunicki), który trzykrotnie walczył w finałach „A” mistrzostw, choć przed startem trudno było wyrokować takie wyniki.

Mistrzostwa Polski Juniorów do 15 lat w Łodzi

Bohaterkami mistrzostw były dziewczęta, które tydzień wcześniej tak znakomicie (11 medali) reprezentowały Polskę na ME Juniorów w Budapeszcie. Cieszy, że wśród nich znajdowały się także raciborzanki Sonia Bochyńska (SMS) i Katarzyna Dembniak (Victoria). Pomimo zmęczenia startem w stolicy Węgier obie wywalczyły po cztery medale. Zawodniczka „Juniora” Kluczbork (trener M. Gawliczek) stanęła na najwyższym stopniu podium w wyścigach sprinterskich (50 m) stylem dowolnym i motylkowym. Dwukrotnie była druga na 100 i 200 m stylem dowolnym. Złoto „wypływała” również Katarzyna Dembniak. Podopieczna M. Kunickiego okazała się najlepszą na 200 m stylem klasycznym. Kasia trzykrotnie przypływała ponadto na drugich pozycjach (50 klas, 100 klas, 200 zm). W finałach meldowały się Daria Rudnik i Sylwia Kuśpiet - obie „Victoria” (trener E. Lewandowska).

W Montrealu rozpoczęły się pływackie mistrzostwa świata. Obok gwiazdy polskiej reprezentacji Otylii Jędrzejczak, w Kanadzie startuje dwójka raciborzan Katarzyna Dulian (styl klasyczny) i Michał Rokicki (styl dowolny). Kibice mogą oglądać rywalizację na 50-metrowej pływalni w telewizji. TVP 1 i Eurosport „na żywo” przekazują relacje z imprezy.