Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Porady finansowe - Prawo lokatorskie

19.07.2005 00:00
Mój były mąż posiadał mieszkanie lokatorskie. Kiedyś był u niego zameldowany syn, ale kiedy się wyprowadziliśmy od męża po rozwodzie, wymeldowałam również syna. Czy teraz, po śmierci ojca, spółdzielnia ma obowiązek przekazać mu to mieszkanie?
Nie. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest niezbywalne. Nie przechodzi na spadkobierców i nie podlega egzekucji. W wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w następstwie ustania członkostwa poprzez śmierć, roszczenia o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego przysługują zamieszkałym razem z byłym członkiem: małżonkowi, dzieciom i innym osobom bliskim. Warunkiem posiadania takiego roszczenia jest zatem zamieszkiwanie wraz ze zmarłym w przedmiotowym lokalu. Jeśli warunek ten nie jest spełniony, mieszkanie wraca do dyspozycji spółdzielni. Jednocześnie spółdzielnia wypłaca spadkobiercom zmarłego zwaloryzowany wkład mieszkaniowy, pod warunkiem opróżnienia lokalu (o ile został zajęty).
 
Tylko od organów spółdzielni zależy natomiast, kto otrzyma przydział na spółdzielcze prawo lokatorskiego do zwolnionego lokalu mieszkalnego.
 
Cezary Grzybowski „Gazeta Prawna”
  • Numer: 29 (692)
  • Data wydania: 19.07.05