Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Plakietki z przelewem

12.07.2005 00:00
W krótkiej, trzyletniej historii raciborskiej uczelni było to drugie ważne dla niej wydarzenie - po inauguracji działalności nadszedł czas na rozdanie pierwszych dyplomów studiów licencjackich.
Dyplomy te otrzymało ponad 480 osób, z czego 135 z wynikiem „bardzo dobrym". Wręczyli je im akademiccy nauczyciele na oficjalnym podsumowaniu 30 czerwca. Osiągnęliście to co mogła dać wam nasza uczelnia - przepustkę do dalszej edukacji na jeszcze wyższym poziomie. Może wrócicie tu jako nasi pracownicy - przemawiał na uroczystym zakończeniu studiów rektor Joachim Raczek. Trzech najlepszych studentów za wyniki w nauce uhonorował prezydent Raciborza. Przyznałem im takie plakietki… do których dołączyłem przelew - powiedział wzbudzając aplauz w auli Jan Osuchowski. To kuźnia kształcenia kadr dla potrzeb naszej oświaty, co chcę mocno podkreślić. PWSZ rozwiązuje problemy kadrowe w powiatowym szkolnictwie. Troszczymy się o bazę dla uczelni, deklaruję przekazanie jej kolejnych obiektów - mówił Jerzy Wziontek, reprezentujący władze powiatowe. Być może zawiąże się Stowarzyszenie Absolwentów PWSZ w Raciborzu, co zapowiedział ich przedstawiciel w podziękowaniu dla uczelnianych władz. Kończąc pierwszy cykl edukacyjny w uczelni, możemy z satysfakcją stwierdzić, że mamy kolejny kierunek - filologię z czterema specjalnościami. Rekrutacja na nowy rok akademicki potwierdza zapotrzebowanie na tę wiedzę - kandydatów jest aż za dużo. W planach było przyjęcie około 2000 tysięcy studentów na nowy rok, a okazuje się, że będzie ich jeszcze raz tyle. PWSZ czyni już starania o dalsze kierunki, m.in. techniczne. Wymaga to poszerzania bazy dydaktycznej. Coraz głośniej więc o hali sportowej, modernizacji stadionu, sali audytoryjnej, domu studenta oraz nadbudowie o  piętro budynku dydaktycznego. Pieniądze będą ze środków własnych ale i  pomocowych, w tym także unijnych.
 
Nie zmarnowali czasu
W październiku 2002 roku ruszyły na PWSZ trzy kierunki - wychowanie fizyczne, pedagogika resocjalizacyjna z w-f oraz wychowanie plastyczne z grafiką użytkową. Studia rozpoczęło wówczas 500 osób na studiach dziennych. „Zdawaliśmy sobie sprawę, że uczelnia musi się rozwijać" - mówił na rozdaniu dyplomów rektor Joachim Raczek. Uruchomiono więc kolejne kierunki - socjologię z trzema specjalnościami, historię z dwoma, specjalność trenersko - instruktorską na w-f, matematykę oraz kolejne specjalności pedagogiczne. Wszystkie te kierunki można kontynuować na uniwersytetach i akademiach.
#nowastrona#
Najlepsze studentki I cyklu kształcenia:
 
Małgorzata Rzepka
Skończyłam pedagogikę resocjalizacyjną z wychowaniem fizycznym w trybie zaocznym. Mieszkam w Knurowie, mam 34 lata. Dostałam pracę w szkole i musiałam „zrobić" przynajmniej licencjat. Koleżanka namówiła mnie na tę uczelnię. Dla mnie był to mały szok. Miałam bowiem przerwę w nauce - aż 15 lat. Wspominam te 3 lata mile, najtrudniej było w końcówce.
 
Izabela Sznajder
Mieszkam w Rudach, studiowałam wychowanie fizyczne, ukończyłam tu kurs gimnastyki korekcyjno - kompensacyjnej. Lubię sport i pracę z dziećmi upośledzonymi. Na rok wyjeżdżam do Anglii, zarobkowo. Później wrócę i pójdę na studia magisterskie.
 
Monika Taistra
Skończyłam wychowanie plastyczne z grafiką użytkową. Mieszkam w Orzeszu. Plastyka, to moje zamiłowanie od dawna. Szwagier zobaczył w gazecie ogłoszenie i spróbowałam właśnie w Raciborzu. Ciotka blisko mieszka, co pomogło w wyborze. W kameralnych warunkach pracowało się sympatyczniej. Mam ofertę pracy od września, będę też studiować, chyba w Cieszynie.
 
(ma.w)
  • Numer: 28 (691)
  • Data wydania: 12.07.05