Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Ekologiczna resocjalizacja

12.07.2005 00:00
Więźniowie z Zakładu Karnego realizują pilotażowy projekt czynnej ochrony ptaków i nietoperzy w powiecie raciborskim. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie na skalę całego kraju.
Biorą w nim udział osadzeni, działający w Kółku Zrównoważonego Rozwoju „Paragrafek". To forma terapii zajęciowej dla wybranych więźniów, co do których wiadomo, że można dać im do ręki narzędzia. Przy tej okazji uczą się fachu, np. obsługi tokarki czy heblarki. Nie siedzą bezczynnie i robią coś pożytecznego. Dostrzegają rzeczy, na które wcześniej nie zwracali uwagi - mówi Marek Kwiecień,  wychowawca ds. kulturalno-oświatowych raciborskiego więzienia.
 
„Ekolodzy" na terenie Zakładu Karnego prowadzą też zbiórkę zużytych baterii oraz segregują odpady. Tym chętniej przyłączyli się więc do zakrojonego na znacznie szerszą skalę projektu. Samodzielnie wykonali specjalne budki lęgowe dla różnego rodzaju gatunków ptaków i nietoperzy.
 
Inicjatorem projektu jest raciborski przyrodnik Jan Duda. Związane z realizacją przedsięwzięcia zagadnienia omówił na specjalnej konferencji, zorganizowanej w Zakładzie Karnym. Zademonstrował też sporządzone przez więźniów budki. W konferencji uczestniczyli nauczyciele ze szkół z terenu powiatu raciborskiego. Nie róbmy karmników. Pięknie wyglądają, ale w efekcie są szkodliwe dla ptaków - apelował Jan Duda. Tworzenie budek jest o tyle ważne, że mają one zastąpić dotychczas zajmowane przez ptaki i nietoperze miejsca lęgowe. Wiele gatunków za swoje siedliska obiera kościelne wieże, dachy budynków oraz ludzkie domostwa. W większości ich gniazda ulegają likwidacji podczas prac remontowych. Zagraża to istnieniu tych gatunków na naszych terenach.
 
Związany z tym problem jest znacznie poważniejszy. Ptaki i nietoperze są ogromnymi sojusznikami człowieka w walce ze szkodnikami. Tylko jedna sowa uszata ratuje rocznie przed myszami tonę zboża. Rodzina sikorek bogatek w ciągu roku zjada 75 kg gąsienic, poczwarek, jaj i dorosłych owadów, zagrażających ludzkim uprawom.
 
Przedsięwzięcie realizowane jest przy współpracy raciborskiego Starostwa Powiatowego. W akcji mogą wziąć też udział szkoły oraz gminne samorządy.
 
(Adk)
  • Numer: 28 (691)
  • Data wydania: 12.07.05