Nauka segregacji
W Przesiębiorstwie Komunalnym można zorganizować ciekawe lekcje poglądowe, w jaki sposób prowadzić gospodarkę surowcami wtórnymi. Chętnie korzystają z tego szkoły. Pod koniec roku szkolnego gościło tu 37 uczniów G 2 i Zespołu Szkół Specjalnych z Czerwionki-Leszczyn.
W naszym mieście mamy zaledwie mały punkt segregacji odpadów, utworzony przez Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Myślę zatem, że tak duża firma, jak w Raciborzu, zrobi na naszych uczniach wrażenie. Chcieliśmy im pokazać, jak to funkcjonuje na większą skalę. W lutym powstało w naszej szkole koło Klubu Ekologicznego jako siódme w okręgu górnośląskim. Poprzez dzieci chcemy dotrzeć do rodziców i ludzi starszych, aby zachęcić ich do segregacji odpadów - mówi Maria Kala, nauczycielka w ZSS.
Wycieczka zwiedziła halę segregacji plastiku i szkła. Oprowadzali ją Józef Węgrzyn, kierownik Oddziału Higieny Komunalnej i Elżbieta Nowara, wiceprezes zarządu. W Raciborzu jest już 175 punktów segregacyjnych. Do 40 z nich dołożono pojemniki na zużyte baterie - wspomniała. Segregacja odpadów przynosi spore efekty, ale mogłaby przynieść jeszcze lepsze, gdyby każdy mieszkaniec miał na względzie troskę o środowisko. Przy wielu śmietnikach brakuje poza tym pojemników do segregacji, co nie ułatwia zadania. Do końca maja 2005 r. udało się zebrać 192 tony stłuczki szklanej, 93 t makulatury i 45,5 t plastiku.
E.H.
Najnowsze komentarze