Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Wspólne zabawy

21.06.2005 00:00
Od 10 czerwca, uczniowie i nauczyciele G3 gościli swoich przyjaciół z Wilma-Rudolph- Gesamtschule w Berlinie, którzy przybyli do Raciborza, by wspólnie podsumować projekt „Las”.

W ramach tej kilkudniowej wizyty zorganizowano wiele ciekawych zajęć. Młodzi uczestnicy projektu, zachwyceni organizacją przedsięwzięcia, nie chcieli się rozstawać. Razem zasadzili przed szkołą pamiątkowe drzewka oraz bawili się podczas wspólnych zajęć sportowych i średniowiecznych zabaw plebejskich przy ognisku. Niewątpliwą atrakcją, która wypełniła ostatni dzień pobytu niemieckiej młodzieży w Raciborzu, były warsztaty średniowieczne, podczas których odbyły się lekcje tańca średniowiecznego oraz zajęcia tkackie na machinach zwanych bardkami. Dużo radości sprawiło uczestnikom pisanie gęsim piórem średniowiecznym krojem pisma. Goście mieszkali u polskich rodzin, aby lepiej poznać kulturę  i codzienne życie swoich kolegów. Narzędziem roboczym był język angielski. Młodzież tak się polubiła, że już w przyszłym roku złożymy na pewno rewizytę w Berlinie – tłumaczy anglistka Sabina Kubiak.
 
Projekt przygotowali: Norbert Mika i Sabina Kubiak, a z pomocą przybyli: Ewa Wawoczny, Joanna Klinos i Patrycja Tkocz. Patronat nad całością objął Starosta Powiatu Raciborskiego – Henryk Siedlaczek, a wsparcia finansowego udzielili: Henkel, Hotel Polonia oraz Restauracja Obora.
 
Współpraca uczniów Gimnazjum nr 3 ze szkołami partnerskimi: Wilma-Rudolph-Gesamtschule w Berlinie oraz Simono Daukanto Secondary School w Wilnie trwa już od ponad roku. Dokładnie w styczniu 2004 roku młodzi ludzie wraz z nauczycielami rozpoczęli realizację europejsko-językowo-ekologicznego projektu pt. „Las”. Uczniowie prowadzili systematyczną korespondencję drogą elektroniczną w języku angielskim na wybrane tematy. Brali udział w Dniu Wiosny w Europie zalecanym przez Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz wielu innych tematycznych projektach językowych, np. przygotowanie i wydanie ulotki na temat ciekawych zamków w Polsce – mówi dyrektor „trójki” Norbert Mika. W ciągu roku gimnazjaliści obserwowali zmiany zachodzące w lesie, gromadzili informacje i zbierali materiały w Arboretum Bramy Morawskiej w Oborze-Racibórz, aby sporządzić produkty końcowe w postaci albumów, prezentacji multimedialnej oraz plakatów – dodaje Sabina Kubiak.

E.Wa

  • Numer: 25 (688)
  • Data wydania: 21.06.05