Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Debiut w piwnicy

21.06.2005 00:00
Spotkanie autorskie z Aleksandrą Czekajło odbyło się 12 czerwca, w Piwnicy Artystycznej Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach. Okazją ku temu była promocja jej debiutanckiego tomiku poezji „Terapia słowem”.

Autorka jest lekarką chorób wewnętrznych w raciborskim szpitalu. W tomiku znalazły się wiersze wybrane, które powstały na przestrzeni wielu lat. Przez cały ten czas pisane były do przysłowiowej szuflady. Nigdy nie miałam potrzeby opublikowania ich. Pisałam, żeby przelać na papier swoje uczucia, przeżycia. Do wydania tego tomiku zmotywowały mnie Elżbieta Biskup i Teresa Okaj. To one dodawały mi odwagi i wiary w to, że jest to możliwe - mówi Aleksandra Czekajło. Przyznaje, że niewielu znajomych wiedziało wcześniej o jej twórczości. Większość z nich dowiedziała się dopiero z chwilą otrzymania zaproszenia na spotkanie - dodaje.
 
Elżbieta Biskup i Teresa Okaj przygotowały też oprawę artystyczną wieczoru. Młodzież z raciborskiego Zespołu Szkół Ekonomicznych prezentowała wiersze, przeplatane występem Dawida Koczego oraz obecnych solistów „Mirażu”. Smaku, i to dosłownie, dodała wieczorowi restauracja „Polonia”, która bezpłatnie zapewniła przybyłym gościom poczęstunek.
 
Promocja tomiku poezji stanowiła debiut podwójny, nie tylko dla autorki. Do tej pory w piwnicach opactwa miały miejsce koncerty muzyczne, których bohaterami byli m.in. Anna Wyszkoni czy Marzena Korzonek. Po raz pierwszy odbyło się w nich spotkanie z autorem wierszy. Debiut okazał się udany. Gości przybyło tak wielu, że nie pomieścili się w sali, zaś po zakończeniu spotkania ustawili się do bohaterki wieczoru w długiej kolejce, by pogratulować twórczości i otrzymać jej autograf. Jestem pod wrażeniem tego, jak zostało to przygotowane i odebrane. Usłyszałam wiele ciepłych słów. Jeżeli są one prawdziwe, to dla takiej chwili warto było żyć - zapewnia autorka „Terapii słowem”. 
(Adk)

  • Numer: 25 (688)
  • Data wydania: 21.06.05