Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Coś drgnęło, czyli dwanaście miesięcy w UE

10.05.2005 00:00
Budowa kanalizacji i oczyszczalni ścieków w Rybniku. Modernizacja basenu w Radlinie. Indywidualne dotacje dla rolników. Budowa obwodnicy i tzw. Unijnego ronda w Rybniku. Oto niektóre tylko przykłady pomocy finansowej dla Polski po naszym wejściu do wspólnoty Europejskiej. Naszym celem jest nie tylko Unia Gospodarcza, ale również Walutowa.

Jesteśmy postrzegani jako najszybciej rozwijający się kraj w Europie. UE jest dla nas poważnym partnerem handlowym. Nasze członkostwo wiąże się z ułatwionym dostępem do rynku Europejskiego, ułatwionym importem nowoczesnych technologii, wzrostem eksportu rolnego (zwiększenie dochodów rolników). Polska dysponuje dużą powierzchnią rolną ( 18,6 tys. ha), pozwalającą użytkować ziemię w sposób mniej intensywny i stosować metody przyjazne środowisku. Tylko nowoczesne i sprawne rolnictwo może rywalizować na rynku rozszerzonej Unii Europejskiej.
Aby pomóc w przeprowadzeniu niezbędnych reform dostosowujących gospodarki krajów kandydujących, rządy państw rozwiniętych przekazują tym krajom środki finansowe (dotacje) bezpośrednie (bilateralne), lub za pośrednictwem organizacji między narodowych (multilateralne).

Przekazywanie środków pomocowych ma sens tylko wtedy, jeżeli biorca potrafi je efektywnie wykorzystać. „Podstawową kwestią integracji Polski z Unią Europejską jest nie tyle pytanie "Jak się integrować?": lecz jak to uczynić? Jak proces ten realizować, dynamizować by osiągać w sposób efektywny zamierzony cel, gdyż integracja żywiołowa może zepchnąć Polskę na peryferie Europy.”
Polska otrzymuje wsparcie, w odpowiedzi na zachodzące zmiany w naszym regionie on 1989 r. największym programem pomocy bezzwrotnej jest PHARE. W latach 1990 1990-1999 otrzymaliśmy 26% całego budżetu PHARE.
Program ISPA odpowiada za ujednolicenie infrastruktury technicznej w zakresie transportu i ochrony środowiska. Środki te przeznaczone są np. na oczyszczalnie ścieków, ochronę rzek i budowę wałów przeciwpowodziowych. Z programu ISPA, Polska ma otrzymać rocznie ok. 250 mln euro.

SAPARD jest kolejnym programem odpowiedzialnym za modernizację  rolnictwa i rozwój obszarów wiejskich w krajach kandydujących do UE. Na realizację tego programu Unia przeznaczać będzie 520 mln euro rocznie, z tego dla Polski przeznaczonych jest aż 168 mln euro.

Karol Wieczorek II a gimnazjum   
Zespół Szkół Sportowych w Radlinie

  • Numer: 19 (682)
  • Data wydania: 10.05.05