Europejskie pogranicze
„Współpraca nas zbliża - Europa nas łączy” - pod takim hasłem odbył się w Tworkowie dwudniowy festyn. Organizatorem przedsięwzięcia był tamtejszy Zespół Szkół Ogólnokształcących, realizujący unijny projekt pod tym samym tytułem, w ramach Programu Współpracy Przygranicznej Phare Euroregion Silesia.
W imprezie wzięli udział zaproszeni goście z partnerskiej placówki z Pisztu w Czechach. Tym razem nie była to jedynie skromna, szkolna delegacja. Do Tworkowa przybyły całe rodziny sąsiadów zza czeskiej granicy. Sporo uczniów przyjechało razem z rodzicami na rowerach, większość dowieziona była autobusami.
Oficjalnego otwarcia festynu dokonały wspólnie dyrektorki partnerskich szkół. Następnie przed międzynarodową publicznością zaprezentował się Zespół Taneczny „Uśmiech” z Tworkowa. Wystąpiły też chóry z Krzyżanowic i Pisztu. W pierwszym dniu imprezy, 30 kwietnia, nie zabrakło też sportowych emocji. Na boisku rozegrano dwa międzynarodowe mecze towarzyskie w piłce nożnej. Najpierw młodzież z Tworkowa zmierzyła się z uczniami z Pisztu. Następnie do akcji wkroczyły drużyny dorosłych, składające się z nauczycieli, rodziców i samorządowców obu partnerskich miejscowości. W obydwóch pojedynkach zwyciężyli gospodarze, zdobywając „złote gole” w rzutach karnych. Wieczór zakończył się wspólną biesiadą i zabawą taneczną.
Drugiego dnia, 1 maja, impreza rozpoczęła się przemarszem młodzieży z Tworkowa i Pisztu wokół płyty boiska miejscowego LKS-u. Dzień ten upłynął pod znakiem różnorodnych, artystycznych występów. Zaprezentował się Zespół Taneczny „Tworkowskie Dęby”, Ludowy Zespół Pieśni i Tańca z czeskiego Rożnowa koło Rodhasztu, mażoretki z zespołu „Krakadil” z Ostrawy, a także zespół „Tęcza” z Radzikowa koło Warszawy oraz kapela i zespół „Poltex” z Łodzi. Swoimi umiejętnościami pochwaliła się też młodzież ze szkoły w Piszcie. Zaśpiewali czeskie pieśni ludowe, zaś pary taneczne zademonstrowały szeroki repertuar tańców, od latynoamerykańskich po standardy. Zaprezentowali też scenkę rodzajową, przedstawiającą tradycję darcia pierza. Prowadzili przy tym rozmowy w charakterystycznej gwarze, w której słychać wiele podobieństwa do języka polskiego. Natomiast gospodarze zademonstrowali gościom miejscową gwarę w przedstawieniu „U nas w Tworkowie”, w którym przybliżyli im śląskie podania i legendy.
Nasza współpraca polega na wzajemnym poznaniu historii, tradycji, kultury, a także wymianie pedagogicznych doświadczeń. Dzieci bawią się na wspólnych dyskotekach, czy imprezach sportowych. Dzięki temu bardzo się ze sobą zbliżyliśmy - mówi Dagmar Češlova, dyrektorka szkoły w Piszcie. Dzięki tej współpracy zintegrowała się cała nasza przygraniczna społeczność - zapewnia Barbara Kubaszek, wicedyrektor ZSO w Tworkowie, koordynatorka przedsięwzięcia. W festynie wzięli też udział przedstawiciele samorządów obu miejscowości.
Kolejnym działaniem realizowanym w ramach projektu będzie udział dzieci z Tworkowa w olimpiadzie lekkoatletycznej, organizowanej przez szkołę w Piszcie.
(Adk)
Najnowsze komentarze