Poniedziałek, 20 maja 2024

imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira

RSS

Czy było warto

26.04.2005 00:00
Wielu ludzi zadawało sobie następujące pytanie: jakie zmiany przyniesie nam wejście do wspólnoty narodowej, jaką jest Unia Europejska, czy będą one pozytywne czy przeciwnie, negatywne? Polacy, przyłączając się do UE, dążyli do uzyskania jak najlepszych i najdogodniejszych warunków.
Moim zdaniem, przystępując do Unii Europejskiej musieliśmy się liczyć nie tylko z korzyściami, ale i z ograniczeniami. W końcu niczego nie dostaje się za darmo i co za tym idzie, trzeba coś poświęcić. Osobiście sądzę, iż Polska powinna się jeszcze przez kilka lat wstrzymać z wejściem do Unii i nadrobić zaległości w dziedzinach takich, jak np. oświata, polityka i gospodarka. Skoro jednak już należymy do UE powinniśmy walczyć o dobro dla naszego państwa. Zmiany w życiu można podzielić na pozytywne i negatywne.

Pozytywny może być fakt, iż zlikwidowano granice celne, co spowodowało zaoszczędzenie pieniędzy rzędu kilkuset tysięcy euro. Pojawiło się dofinansowanie do szkolnictwa na terenie Polski. Fakt ten jest bardzo ważny w dzisiejszych czasach. Rząd powinien inwestować i kłaść większy nacisk na rozwój oświaty. To przecież w końcu my - dzisiejsi uczniowie i studenci zajmiemy w przyszłości miejsca w naszym rządzie i będziemy dalej kierować losami naszego kraju. Niekorzystnie zmieniły się sprawy dotyczące nas samych. Podrożały produkty w sklepach, większy nacisk kładzie się na formalności. Nie można również pominąć zmiany jednostki monetarnej, która ma nastąpić w najbliższych latach. Podrożały również komputery, a w szczególności wzrosła opłata za Internet, który w dzisiejszych czasach jest prawie w każdym domu.

Ochrona środowiska to jedno z najważniejszych zadań, postawionych nam jako warunek przystąpienia do Unii. Początkowo będzie bardzo trudno spełnić te wymagania, jednak w efekcie może nas zmobilizować do wielkiego wysiłku, aby stworzyć zdrowe środowisko życia dla nas i następnych pokoleń. Korzyści równoważą się ze stratami. W końcu najważniejszą kwestią dla określenia postaw Polaków wobec integracji ze Wspólnotą Europejską jest ich poziom wiedzy na jej temat.

Denis Lenart kl. III d (na zdjęciu)
G5 w Raciborzu
opiekun: Elżbieta Preisner
  • Numer: 17 (680)
  • Data wydania: 26.04.05