W skrócie - powiat raciborski
Dobre wiadomości napływają z rynku pracy. W marcu spadło bezrobocie. Na koniec lutego bez pracy pozostawało 4815 osób, na koniec marca 4711. Długotrwale bezrobotnych jest 2902, ludzi młodych w wieku do 25 lat 1071, kobiet 2791. Powyżej 50 roku życia bez pracy pozostaje 687 osób, bez kwalifikacji zawodowych 656. Spadek bezrobocia w marcu o ponad sto osób należy uznać za znaczący. W kolejnych miesiącach Powiatowy Urząd Pracy spodziewa się kolejnej redukcji liczby ludzi bez pracy. Wiosna sprzyja bowiem tworzeniu etatów sezonowych, m.in. w budownictwie.
2 kwietnia 2005 roku w Nowym Sączu odbył się Ogólnopolski Festiwal Szkół Muzycznych Yamaha. Celem festiwalu było wyłonienie dwóch reprezentantów, którzy wezmą udział w Europejskim Festiwalu Szkół Muzycznych Yamaha w Czechach. Jury przyznało trzy pierwsze miejsca w kategoriach: keyboard, gitara klasyczna i zespoły. Pierwsze miejsce w kategorii gitary zdobył duet SMY w Raciborzu: Dominika Buczko i Michalina Daszkiewicz, którego instruktorem jest Krzysztof Węglarczyk.
Podjąć działania zmierzające do ograniczenia kosztów funkcjonowania SMS-u, połączyć Zespół Szkół Zawodowych z Budowlanką, ograniczyć zatrudnienie nauczycieli emerytów i pozyskać absolwentów, ustalić jednakową wartość punktu i najniższe wynagrodzenie zasadnicze dla wszystkich szkół i placówek, uruchomienie naboru w formie elektronicznej – to wypracowane przez zarząd powiatu kierunki polityki oświatowej Starostwa w latach 2005-2010. Nad propozycjami tymi na kolejnej sesji dyskutować będą radni powiatowi. Zarząd przygotował obszerny materiał analityczny dotyczący funkcjonowania ponadgimnazjalnej oświaty.
W Muzeum w Raciborzu można oglądać wystawę „Racibórz 1945”. Dokumentuje ona najnowsze dzieje miasta – jego oblicze przed zajęciem przez Armię Czerwoną i zniszczenia, jakich dokonali Rosjanie. Eksponowanych jest szereg zdjęć i pamiątek. Wystawa ma związek z obchodzonym 31 marca Dniem Zakończenia Walk o Racibórz.
15 kwietnia Muzeum w Raciborzu zaprasza na wystawę pt. „Narzędzia porozumienia. Druk”. Eksponaty będą pochodzić ze zbiorów własnych. Dokumentują zapoczątkowaną w połowie XV wieku historię drukarstwa. Uroczyste otwarcie o godz. 17.00 w budynku ekspozycyjnym przy ul. Gimnazjalnej.
15 kwietnia zarząd Śląskiego Towarzystwa Gospodarczego „Pro Europa” organizuje konferencję podsumowującą projekt realizowany w ramach Wspólnego Funduszu Małych Projektów Polska-Czechy 2001 pod nazwą „Aktywizacja gospodarcza Euroregionu „Silesia” w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Strategia i promocja”. Początek o godz. 11.00 w sali konferencyjnej hotelu „Polonia” przy pl. Dworcowym.
Niezwykle interesująca wystawa dotycząca w dużym stopniu powiatu raciborskiego jest prezentowana do połowy czerwca w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Jej tytuł to „Znaczki pocztowe, stemple i materiały propagandowe z okresu Plebiscytu na Górnym Śląsku”. Ekspozycja zostanie podzielona na dwie części; pierwsza obejmie listy, całostki oraz adresy pomocnicze do paczek i widokówki z całego obszaru plebiscytowego (łącznie 750 kart wystawowych z 377 miejscowości), druga znaczki, stemple komisyjne, komitety parytetyczne, propagandę, pieniądz zastępczy, ambulanse kolejowe, poczty polowe i wydania okolicznościowe, w tym władz powstańczych (łącznie 350 kart). Eksponaty będą pochodzić ze zbiorów Gerharda Torza z Niemiec.
21 kwietnia w sali kameralnej Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina odbędzie się spotkanie pt. „Racibórz w literaturze i sztuce”. Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich organizują je Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach oraz Gimnazjum nr 2 z Ostroga. Gośćmi spotkania będą: Grażyna Tabor, Bolesław Stachow i Marek Rapnicki.
Zarząd powiatu przygotował projekt uchwały w sprawie założenia Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Zespole Szkół Specjalnych w Raciborzu przy ul. Królewskiej.
„Znam ulice Raciborza” – V Konkurs Gimnazjalny pod takim tytułem organizuje, 28 kwietnia w Muzeum w Raciborzu, Gimnazjum nr 2 z Ostroga.
Rośnie grono osób, które zdecydowały się wesprzeć działalność Fundacji na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu, przekazując jej 1 proc. należnego fiskusowi podatku za 2004 r. Przypomnijmy, że Fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego, co oznacza, że wpłacone pieniądze można odliczyć od podatku (do wysokości 1 proc. należnego za 2004 r.). Druki przelewów można znaleźć w każdej raciborskiej aptece. Fundacja posiada konto bankowe w GETINBanku oddział Racibórz nr: 08 1560 1140 0000 9090 0028 8668. Szczegółowe informacje o fundacji dostępne są na internetowej stronie www.powiatraciborski.pl. Poczta Polska informuje, że od 1 marca opłata za wpłaty na rachunek bankowy STANDARD na rzecz organizacji pożytku publicznego wynosi 1 zł.
W połowie maja na rynku księgarskim ukaże się monografia parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu. Licząca 320 stron praca jest dziełem czwórki autorów: Jana Cieślaka, Janusza Nowaka, Pawła Newerly i Grzegorza Wawocznego i obejmuje okres od 1205 do 2005 r. Obok zdjęć archiwalnych zaprezentowany będzie w niej także cykl współczesnych fotografii Bolesława Stachowa.
Od 11 do 13 maja trwać będzie w Raciborzu wyjazdowe posiedzenie sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej.
15 kwietnia o godz. 19.00 DK Strzecha zaprasza na koncert zespołu Tres Jazz w ramach Kawiarenki Jazzowej. 19 kwietnia o godz. 19.00 w sali widowiskowej RCK przy ul. Chopina wystąpi Kabaret Grupa MoCarta.
W każdy poniedziałek w godzinach od 15.00 do 16.00 w Biurze Rady Miasta przy ul. Batorego 6 pełnione są dyżury radnych miejskich. Terminarz: 11 kwietnia – Marian Gawliczek, 18 kwietnia – Roman Gnot, 25 kwietnia – Wiesław Jacheć, 9 maja – Tadeusz Karski, 16 maja – Piotr Klima, 23 maja – Krystyna Klimaszewska, 30 maja – Mirosław Lenk, 6 czerwca – Henryk Mainusz, 13 czerwca – Franciszek Mandrysz.
Najnowsze komentarze