Liniowy stał się modny
W pierwszym roku obowiązywania podatku liniowego skorzystało z niego 390 przedsiębiorców z terenu powiatu raciborskiego. Do 22 lutego deklarację zgłosiło kolejnych 142. Z preferencyjnej 19 proc. stawki korzysta więc już grubo ponad pół tysiąca osób.
W tym roku pierwsi „liniowcy”, jak popularnie nazywa się przedsiębiorców korzystających z 19 proc. liniowej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych, będą rozliczać swoje dochody. Muszą pamiętać, że nie kumuluje się ich z dochodami z innych źródeł. Wypełniają więc PIT 36L oraz, jeśli byli dodatkowo zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę, o dzieło czy zlecenie, PIT 36 lub PIT 37 a także PIT 38 dotyczący dochodów z kapitałów pieniężnych.
Wybierając opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym podatnik traci możliwość wspólnego opodatkowania z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca małoletnie dziecko. Ponadto nie może korzystać z odliczeń od dochodu i od podatku z tytułu ulg ustawowych, także nie ma możliwości dokonywania odliczeń na podstawie wcześniej nabytych praw, np. z tytułu ulgi remontowej czy uczniowskiej - przypomina Maria Jabłońska, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Raciborzu. „Liniowiec” ma prawo jedynie odliczyć; od dochodu - stratę z lat ubiegłych oraz składkę na ubezpieczenie społeczne (jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów), a od podatku składkę zdrowotną.
Ograniczenia dotyczące możliwości odliczeń nie dotyczą dochodów, które „liniowcy” opodatkowują na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Składając PIT 36 lub PIT 37 mogą więc dokonać odliczeń na zasadach ogólnych oraz z tytułu ulgi remontowej a także realizować prawa, w tym nabyte do inwestycyjnej ulgi mieszkaniowej. Rozliczenia muszą jednak dokonać indywidualnie, a więc nie mogą się rozliczać wspólnie z małżonkiem - dodaje M. Jabłońska.
(w)
Najnowsze komentarze