Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Jak malowane

05.04.2005 00:00
Gminny Konkurs na Najładniejszą Kroszonkę odbył się w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Nędzy. Wzięło w nim udział 40 uczestników.
Konkurs poprzedzony był warsztatami kroszonkarskimi, podczas których dzieci uczyły się technik dekorowania wielkanocnych jajek. Same wykazały się też przy tym ogromną pomysłowością. Do ozdoby kroszonek używały najróżniejszych materiałów, m.in. piórek, muszelek, kolorowej bibuły, barwionego makaronu, ryżu, czy koronek. Jajko jest dla nich pretekstem do niesamowitej inwencji twórczej. W ten sposób poszerzają wachlarz technik dekoracyjnych. - chwaliła prace uczestników konkursu Beata Jaskólska, przewodnicząca jury, historyk sztuki z Uniwersytetu Opolskiego. Tradycja zdobienia jajek odchodzi już do lamusa. Kroszonka najczęściej kupowana jest w sklepie, dlatego też dzieciom należy się uzanie za chęć poznania tej dziedziny sztuki oraz wysoki poziom artystyczny - zapewnił Franciszek Marcol, wójt Nędzy.

Inicjatorami przedsięwzięcia są Małgorzata Kozielska, nauczycielka z ZSG oraz Waldemar Wiesner, kierownik gminnej świetlicy, przewodniczący Rady Gminy. W konkursie, poza konkurencją, uczestniczyli też przedstawiciele z Raciborza i Jankowic. W przyszłości organizatorzy zamierzają zaprosić do udziału młodych artystów z innych miejscowości powiatu.

Najwspanialsze kroszonki będą prezentowane w Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach na stałej wystawie „Jajko jako symbol płodności i obrządku wielkanocnego”, największej w świecie kolekcji pisanek. Dla dzieci jest to niewątpliwie satysfakcja, że ich prace dołączą do ogólnoświatowej twórczości i będą eksponowane w miejscu odwiedzanym przez tylu ludzi - podkreślił ks. Jan Rosiek z rudzkiego opactwa, członek konkursowego jury. Przygotowane przez dzieci pisanki oceniała też Małgorzata Drożdż z Górek Śląskich, ekspert w dziedzinie ludowego rękodzielnictwa.

Konkurs kroszonkarski przeprowadzony został w trzech kategoriach wiekowych. Wśród klas I - III SP zwyciężyła Karolina Jureczko, Natalia Więcek zajęła II miejsce, a III - Oktawia Drożdż. W kategorii kl. IV - VI najwyżej oceniono pracę Natalii Ptok, II miejsce zdobyła Aneta Niedośpiał, a III - Linda Tomańska. Wśród gimnazjalistów I m przyznano Monice Dobiasz, II - Monice Cyran, a III – Małgorzacie Skupnik.

(Adk)

  • Numer: 14 (677)
  • Data wydania: 05.04.05