Wieści gminne
Centrum Kultury w Tworkowie zaprasza na Międzynarodowy Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych. Impreza odbędzie się 15 kwietnia. Początek o godz. 9.00. Zaprezentuje się 12 zespołów polskich i czeskich. Patronat sprawuje starosta raciborski.
Odwołano zaplanowaną na 10 kwietnia w Centrum Kultury w Tworkowie Biesiadę Śląską. O nowym terminie poinformujemy w jednym z najbliższych numerów.
NędzaNa ostatniej sesji miejscowi radni podjęli uchwałę o podjęciu inicjatywy nawiązania współpracy partnerskiej z gminą Bystra-Sidzina w Beskidach.
Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie określenia wysokości, szczegółowych warunków, trybu przyznawania i zwrotu zasiłków celowych na ekonomiczne usamodzielnienie. Zgodnie z uchwałą, osoby i rodziny stale mieszkające na terenie gminy Nędza mogą otrzymać zasiłek celowy pod warunkiem rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Zanim otrzymają pieniądze gmina oceni przedstawiony przez nich plan realizacji działalności gospodarczej. Niezbędne będzie też udokumentowanie posiadania niezbędnych kwalifikacji. Wysokość pomocy nie może przekroczyć 5 miesięcznych wynagrodzeń ogłoszonych przez prezesa GUS na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek podlega zwrotowi.
Rada Gminy przyjęła uchwałę w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze. Radni określili także zasady zwrotu wydatków za świadczenia z pomocy społecznej będących w zakresie zadań własnych gminy.
Rada przyjęła regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Nędza.
Nędza zaciągnie 171,6 tys. zł pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na termoizolację budynku Urzędu Gminy wraz z modernizacją kotłowni.
17 marca w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach odbyło się spotkanie gmin wiejskich z województwa śląskiego dotyczące Sektorowego Programu Operacyjnego. Jego tematem było „Odnowa wsi oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego”. Udział w spotkaniu wzięli przedstawiciele gminy Kornowac.
Wójt gminy Kornowac, Józef Stukator, uczestniczył w roboczym spotkaniu, dotyczącym samorządowych zasad polityki oświatowej. Odbyło się ono w Tarnowskich Górach. Organizatorem spotkania był Śląski Związek Gmin i Powiatów. Podczas dyskusji poruszano m.in. problemy standaryzacji zatrudnienia i wynagrodzenia nauczycieli oraz kosztów utrzymania szkół i placówek oświatowych. Wysunięto szereg postulatów zmian zasad i przepisów, obowiązujących do tej pory.
Miejscowi radni przyjęli Plan Rozwoju Lokalnego Gminy Kornowac. Przewidziane w nim zostały m.in. inwestycje finansowe na najbliższą przyszłość. Określono w nim cele strategiczne gminy. Wśród nich znalazły się: poprawa infrastruktury technicznej poprzez budowę i remonty dróg, usprawnienie gospodarki wodno-ściekowej (budowa kanalizacji) i odpadami (likwidacja dzikich wysypisk śmieci) oraz rozwój sieci teleinformatycznej. Kolejne punkty mówią o podnoszeniu poziomu aktywności gospodarczej poprzez rozwój turystyki, przedsiębiorczości i restrukturyzację rolnictwa, zapewnieniu dogodnych warunków mieszkania w gminie (w dziedzinach: edukacja, zdrowie i budownictwo mieszkaniowe) oraz trosce o ekologię i dziedzictwo kulturowe.
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przedstawiła sprawozdanie za ubiegły rok. Jej prace polegały głównie na działalności profilaktycznej wśród dzieci i młodzieży. Komisja zorganizowała kilka konkursów adresowanych do uczniów z terenu gminy, m.in. „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, „XXI wiek bez nałogów”. Współpracuje ze wszystkimi gminnymi i sołeckimi jednostkami sportowo-kulturalno-oświatowymi. Interweniowała 13 razy w rodzinach zagrożonych chorobą alkoholową. Oprócz tego członkowie komisji przeprowadzili 8 wywiadów, 19 rozmów z osobami pijącymi alkohol oraz 17 rozmów z członkami ich rodzin. Jedna osoba sama zgłosiła się na leczenie odwykowe. Do sądu skierowano jeden wniosek na przymusowe leczenie oraz trzy ponaglenia o egzekucję wyroku. W trzech rodzinach doszło do przemocy fizycznej z powodu nadużywania alkoholu, w których musiała interweniować policja. W Urzędzie Gminy od 2004 r. działa punkt konsultacyjny komisji. Czynny jest w każdy poniedziałek w godz. od 15.00 do 16.00.
Pietrowice WielkieTrwają przygotowania do V Eko-Wystawy „Ciepło Przyjazne Środowisku”. Prezentowane będą najnowsze technologie systemów grzewczych, budownictwa, wyposażenia wnętrz oraz ogrodów. Jej organizatorem jest Urząd Gminy. Wystawa odbędzie się w Pietrowicach Wielkich 14 i 15 maja. Obok prezentacji firm zorganizowany będzie też plenerowy piknik rodzinny.
Gmina stara się o fundusze na kolejne nasadzenia drzew w arboretum. W tym celu wójt Andrzej Wawrzynek złożył wniosek w fundacji „Silesia” o pozyskanie pieniędzy.
Najnowsze komentarze