Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Tacy sami jak my

30.11.2004 00:00
Uczniowie działający w szkolnym klubie-net „ENIGMA” w Gimnazjum Nr 5 w Raciborzu, przebywali w Niemczech od 1 do 6 listopada. Realizowali w Bawarii kolejny, czwarty już projekt w międzynarodowej grupie polsko-czesko-niemieckiej.  Niemieccy partnerzy gościli ich w swoim Gymnasium w Germering. Odbyło się oficjalne spotkanie w ratuszu z burmistrzem miasta Evelin Richter, a następnie z dyrekcją szkoły.
Poznawanie regionu Bawarii rozpoczęliśmy od pracy projektowej w grupach międzynarodowych, gdzie wspólnie z Czechami i Niemcami zwiedzaliśmy Monachium - stare i zabytkowe miasto. Poznawaliśmy historię, zabytki i również losy mieszkańców. Mieliśmy możliwość obejrzenia bardzo interesującego Muzeum Niemieckiego, gdzie można było poznać dzieje techniki i nauki - to było zwiedzanie sensoryczne, gdyż wszystko było udostępnione dla zwiedzających - mówi Kasia Omiecińska, jedna z uczestniczek projektu.
 
Uczniowie mieli do wykonania określone zadania, opracowane przez gospodarzy. Przygotowane zostały dla nich ankiety z pytaniami dotyczącymi miasta Monachium. Odpowiedzi i informacji udzielali pytani mieszkańcy i przechodnie podczas „gier ulicznych” - twórczych i aktywizujących zajęć. Kolejną atrakcją był wyjazd w malownicze góry. Aby poznać region wybraliśmy się na wycieczkę do bajkowego zamku Neueschwanstein, najpiękniejszego na Bawarii. Tu Ludwik II mógł podziwiać piękno rozciągających się Alp, my również byliśmy pod wrażeniem - mówi uczennica Daria Kołos.
 
Młodzież zorganizowała wystawę zdjęć, podsumowującą pobyt na Bawarii. Projekty opracowywane były w grupach. Uczniowie wspólnie wybierali najważniejsze dla nich zdjęcia, przedstawiające poznawany region. Wieczorem odbył się wernisaż, na którym je podziwiano, a autorzy określali swoje wrażenia z pobytu.

„Sukcesem zakończył się nasz już czwarty projekt międzynarodowy w ramach współpracy międzynarodowej klubów-net. Podczas tych spotkań nawiązały się przyjaźnie, znajomości pomiędzy uczniami z partnerskich klubów. Przypomnę, że podczas realizacji projektów współpracowaliśmy z klubami: „MBG” z Germering koło Monachium, „Susenky” z Cheb w Czechach i „Ingenium” z Kartuz. Inspirujące do dalszej pracy jest to, kiedy widoczne jest przełamywanie barier językowych, kulturowych. Pamiętam jak po pierwszym naszym wspólnym projekcie w Zakopanym w kwietniu tego roku otrzymałam informację od opiekuna grupy niemieckiej: „… moja młodzież wróciła zachwycona i stwierdziła, że oni są tacy, jak my…”. Cieszę się, że dzięki Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży oraz Fundacji Roberta Boscha takie projekty są dostępne dla młodzieży naszego miasta - mówi Joanna Nowak pedagog szkolny, opiekunka i koordynatorka projektu.

(opr. E.H.)
  • Numer: 49 (659)
  • Data wydania: 30.11.04