Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Wieści gminne

23.11.2004 00:00
                  

W sali Sejmu Śląskiego odbyło się doroczne Forum Sołtysów Województwa Śląskiego. Na zaproszenie marszałka województwa przybyli przedstawiciele ponad 100 gmin. Dyskutowano o aktywizacji obszarów wiejskich oraz problemach i wyzwaniach wynikających z funkcjonowania polskiego rolnictwa na konkurencyjnym rynku Unii Europejskiej.

Kuźnia Raciborska

Od 1 stycznia wieś Jankowice Rudzkie będzie się oficjalnie nazywała Jankowice. Po zasięgnięciu pozytywnej opinii mieszkańców i za zgodą radnych o takie ustalenie nazwy burmistrz wnioskował do ministra spraw wewnętrznych. Niedawno w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w sprawie ustalenia i zmiany urzędowych nazw.

17 listopada odbyła się sesja Rady Miejskiej. W programie znalazły się: informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy oraz podjęcie uchwał w sprawie: przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2005, Programu Współpracy Gminy Kuźnia Raciborska na 2005 r. z organizacjami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, ustalenia stawek dotacji przedmiotowych dla ZGKiM w Kuźni Raciborskiej oraz przystąpienia gminy do udziału w Śląskim Programie Odnowy Wsi realizowanym przez Śląski Związek Gmin i Powiatów w Katowicach.

Zbigniew Grygier został nowym dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a Ireneusz Wojcieski dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej. Z. Grygier był wcześniej dyrektorem OPS-u w Raciborzu.

Gmina przeprowadziła 27 kontroli podatkowych w sołectwach w zakresie podatków i opłat lokalnych. W pięciu przypadkach kontrola przebiegła bez uwag, natomiast w 10 przypadkach zakończyła się domiarem. Ogólna kwota domiarów podatku od nieruchomości wynosi ponad 18 tys. zł.

Zarząd Wojewódzki OSP podjął uchwałę o przyznaniu OSP Kuźnia Raciborska lekkiego samochodu pożarniczego. Budżet gminy musiał jednak dofinansować zakup.

Radni przyjęli Plan Rozwoju Lokalnego Gminy Kuźnia Raciborska do 2013 r. Umożliwi to dyrektorowi zespołu klasztorno-pałacowego ubieganie się o środki pomocowe z UE.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego zaprasza na kulig z ogniskiem. Trasa kuligu została wytyczona po pożarzysku, gdzie od wiosny do jesieni można korzystać z wyasfaltowanej ścieżki rowerowej. Zimą pędzić będą tędy ciągnione przez traktor sanie dla opiekunów i sanki. Kuliminacyjnym momentem śnieżnej przejażdżki będzie ognisko, przy którym dzieci i młodzież mogą upiec kiełbaski, wysłuchać opowieści oraz historii oraz przyrodzie Parku „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Szczegóły oferty pod numerem 410 30 52.

Krzyżanowice

„To nasza młodość, czyli rzecz o Piwnicy pod Baranami” - to tytuł spektaklu, jaki 28 listopada w tworkowskim Centrum Kultury wystawi Grupa Teatralna „Irrealis” oraz Zespół Wokalny „Miraż”. Początek o godz. 17.00.

Nędza

Od 1 stycznia wieś Górki będzie się oficjalnie nazywała Górki Śląskie. Po zasięgnięciu pozytywnej opinii mieszkańców i za zgodą radnych o takie ustalenie nazwy wójt wnioskował do ministra spraw wewnętrznych. Niedawno w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w sprawie ustalenia i zmiany urzędowych nazw.

Rudnik

9 grudnia w Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań w Łubowicach odbędzie się V Festiwal Młodzieżowy Teatrów Niemieckojęzycznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 26 listopada.

7 listopada o godzinie 10.30 mszą świętą w intencji ś.p. arcybiskupa Józefa Gawliny, biskupa polowego Wojska Polskiego z czasów II wojny światowej, rozpoczęto uroczystości obchodów 40. rocznicy jego śmierci. Mszę w kościele parafialnym w Rudniku pod wezwaniem św. Katarzyny celebrowali ks. infułat Marian Żagan, Kanclerz Kurii Opolskiej ks. Gerard Strzeduła, o. Bernhard Briks i ks. Józef Kasperczak.

26 listopada odbędzie się marsz sprawnościowo - obronny, którego organizatorem jest UKS „Dąb” Brzeźnica. Uczniowie szkół gimnazjalnych i podstawowych wykazać się będą mogli sprawnością fizyczną i umiejętnościami z zakresu obronności jak strzelanie, poruszanie się z mapą za pomocą azymutu, udzielanie pomocy przedmedycznej czy rzut granatem. Rozpoczęcie o godz. 9.00 w Strzybniku. Zakończenie i uroczystość wręczenia najlepszym zawodnikom nagród o godz. 12.00 w Rudniku.

W Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach odbyła się dyskusja „Zamek Eichendorffów w Łubowicach. Możliwości odbudowy czy dalsza dewastacja?”. Zorganizowano je w ramach cyklu ,,Spotkanie z górnośląską kulturą i sztuką”.

  • Numer: 48 (658)
  • Data wydania: 23.11.04