Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Rzecz o braciach mniejszych

19.10.2004 00:00
„Uwaga! Zwierzęta” - pod takim hasłem w Centrum Edukacji Ekologicznej, funkcjonującym w ramach Wypożyczalni i Czytelni Oświatowo- Naukowej MiPBP w Raciborzu od 6 do 7 października obchodzony był Światowy Tydzień Zwierząt.
Impreza przygotowana była z myślą o młodzieży z raciborskich szkół. Organizatorzy podzielili ją na kilka bloków tematycznych. Jeden z nich nosił tytuł „Zwierzyna łowna. Sztuka polowania”. Spotkanie poprowadził Wojciech Galwas, sekretarz Zarządu Koła Łowieckiego „PONOWA” w Kędzierzynie Koźlu. Tłumaczył m.in. potrzebę ingerowania człowieka w liczebność występującej w lasach zwierzyny. Opowiadał także, na czym polega łowiectwo. Myśliwy nie strzela do zwierząt, jakie mu się tylko spodobają i kiedy chce. Działa zgodnie z ustalonym z góry planem odstrzału i eliminuje tylko najsłabsze jednostki, które są zbyt stare lub chore. Jeżeli danego gatunku jest zbyt mało, to dbamy o powiększenie liczby zwierząt przez np: dokarmianie - tłumaczył młodzieży Wojciech Galwas. Zaprezentował także myśliwskie trofea, czyli poroża saren, jeleni i danieli oraz kły dzika. Podkreślał przy tym, że te najokazalsze pochodzą od zwierząt, zabitych na drogach przez samochody. Zainteresowanie wśród słuchaczy wzbudziła opowieść o ceremonii pasowania na rycerza św. Huberta, czyli o chrzcie, jaki przechodzą myśliwi, po raz pierwszy biorący udział w polowaniu. Jednak, żeby zostać przyjętym do grona łowców, chętny musi odbyć najpierw staż kandydacki. Pan Wojciech  mówił także o etyce myśliwskiej. Zwierzęciu, na które się poluje, trzeba dać szansę ucieczki. Nie strzela się do osobnika, który zapędził się np.: na teren ogrodzonej szkółki leśnej. Zebrana w czytelni młodzież miała także okazję wysłuchać odgłosów zwierząt oraz sygnałów łowieckich.
 
W ramach obchodów odbyły się też lekcje poglądowe na temat praw zwierząt i problemu ich bezdomności. Wojciech Priebe, kierownik raciborskiego „Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt” opowiedział o prowadzonej przez siebie placówce. Sabina Cieśla ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie przygotowała prezentacje multimedialne na temat „Roli ogrodów zoologicznych w ochronie zagrożonych gatunków w Polsce i na świecie” oraz „Ptasim okiem spojrzenie na miasto”. Inicjatorką kolejnej już edycji przedsięwzięcia była Anna Ligacz - kierownik Wypożyczalni i Czytelni Oświatowo Naukowej MiPBP w Raciborzu.

(Adk)
  • Numer: 43 (653)
  • Data wydania: 19.10.04