Piątek, 17 maja 2024

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

W skrócie - powiat raciborski

07.09.2004 00:00
            
W ramach projektu „Pracownie komputerowe dla szkół”, współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny, do raciborskich placówek oświatowych prowadzonych przez powiat trafią zestawy komputerowe wraz z oprogramowaniem i oprzyrządowaniem. Program będzie realizowany w latach 2004-2006. Z informacji przekazanych przez Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach wynika, że już niebawem o nowoczesne pracownie komputerowe wzbogacą się: I LO, II LO, Ekonomik, SMS, Zawodówka, Centrum Kształcenia Praktycznego w Raciborzu oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Raciborzu. Każda placówka otrzyma: 10 stanowisk komputerowych dla uczniów wraz z podstawowym oprogramowaniem, 4 stanowiska komputerowe wraz z oprogramowaniem na stworzenie Szkolnego Multimedialnego Centrum Informacji, komputer przenośny i zestaw komputerowy dla nauczyciela wraz z serwerem i systemem sieciowym. Każda pracownia wyposażona zostanie w drukarkę sieciową, skaner, wideoprojektor, urządzenia sieciowe i oprogramowanie. Starostwo Powiatowe w Raciborzu sfinansuje szkolenia z zakresu wykorzystania multimediów w procesie nauczania dla 48 nauczycieli.

W miniony weekend odbyły się w Opawie „Dni Miast Partnerskich” połączone z obchodami 780-lecia istnienia tego miasta. Impreza zastąpiła tradycyjne obchody „Dni Raciborza w Opawie”. W imprezie wzięły udział delegacje władz: Raciborza, Roth (Niemcy), Liptovskiego Mikulasa (Słowacja) oraz Dravogradu (Słowenia). Odbyły się oficjalne spotkania, podczas których omówiono najważniejsze cele wzajemnej współpracy. W trakcie programu artystycznego zaprezentowały się zespoły i chóry, m.in. chór działający przy parafii Św. Mateusza i Macieja w Brzeziu oraz zespół „Przecinek”. Na specjalnie przygotowanych stoiskach informacyjnych walory Raciborza promowało Miejskie Centrum Informacji. Przyznano także wyróżnienia za szczególne zaangażowanie w rozwijanie współpracy. W tym roku nagrody otrzymali: Andrzej Markowiak - poseł na Sejm RP i były prezydent Raciborza, Richard Erdmann - nadburmistrz Roth i oraz primator Liptovskiego Mikulasa.

Zarząd powiatu powierzył Bożenie Chudzińskiej-Latacz stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych. Stanowisko dyrektora II LO powierzono dotychczasowemu szefowi tej placówki Leszkowi Wyrzykowskiemu.
 
31 sierpnia odbyła się pierwsza powakacyjna sesja Rady Powiatu. Rajcy omówili stan zabezpieczenia usług medyczynych. Na początku obrad minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego niedawno senatora Adama Graczyńskiego, szefa senackiej Komisji Ochrony Środowiska, zaangażowanego w sprawy Raciborszczyzny, głównie budowy zbiornika „Racibórz”.

Powiat raciborski, wbrew temu, co powszechnie się sądzi, nie ma 120 tys. mieszkańców. Najnowsze wyliczenia, uwzględniające wynik ostatniego spisu powszechnego, dają za 2003 r. liczbę 113.208 osób. 60 tys. mieszkańców nie przekracza sam Racibórz. W stolicy powiatu mieszka niewiele ponad 59 tys. osób. Jeszcze w latach 80. było ich 65 tys.

Ludności w powiecie raciborskim jest co prawda mniej niż się powszechnie uważa, ale za to przyrost naturalny nie osiągnął u nas wartości ujemnej. W województwie śląskim wynosi on obecnie -1,2, co oznacza, że więcej ludzi umiera niż się rodzi. W powiecie przyrost wynosi 0, a więc notuje się tyle samo urodzeń, co zgonów.

Jak się dowiedzieliśmy, staw gondolowy w parku przy ul. Bema upodobały sobie ryby. Niedawno odbyły się tu nawet zawody wędkarskie z okazji 10-lecia klubu Wodołaz. Złowiono 60 kg ryb. Wędkarzy zdumiał złowiony w tym czasie sum. Miał 74 cm i 3,5 kg.

Rada Powiatu zgodziła się na zawarcie umowy z Landschaftsverband Westfalen-Lippe, dotyczącej umieszczania niemieckich dzieci i młodzieży w rodzinach zastępczych na terenie powiatu raciborskiego. Będą to dzieci sprawiające kłopoty wychowawcze. Za ich pobyt w Polsce zapłacą Niemcy. Szczegółowe informacje udziela Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Zarząd powiatu podjął uchwałę w sprawie nieodpłatnego przekazania policji budynku przy ul. Bosackiej z przeznaczeniem na nową siedzibę Komendy Powiatowej Policji. Jest to baza dawnego Prodrynu. Działkę w tym miejscu przekazało również miasto. W Komendzie Wojewódzkiej trwają przygotowania do adaptacji nowych pomieszczeń.
 
Wokół nowego szpitala jest ciemno, na czterdzieści lamp świeci tylko dziesięć. Jesienią szybko zapada zmrok i pacjenci boją się chodzić w takich ciemnościach - mówił na ostatniej sesji radny powiatowy Marceli Klimanek, wnioskując do władz powiatu, by interweniowały w tej sprawie.

8 września o godz. 18.45 w kościele farnym rozpocznie się drugi koncert tegorocznych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klaji. Wystąpi zespół muzyki dawnej „Parnassos”. 15 września, również o godz. 18.45, przed publicznością zaprezentują się Adam Musialski (skrzypce) oraz Waldemar Krawiec (organy). Obaj artyści pochodzą z Zabrza.

Główna impreza plenerowa z okazji tegorocznych Dni Raciborza odbędzie się 12 września na Rynku. Koncert rozpocznie się o godz. 15.00. Warto przyjść, bo zaprezentują się Kwartet Bramy Morawskiej pod dyrekcją Andrzeja Rosoła z udziałem Marzeny Korzonek, laureatki opolskich Debiutów w 2003 r., Grupa Jazzowa „Bez nazwy”, Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” oraz zespół poezji śpiewanej „Głos wołającego”. O godz. 19.00 wystąpi rockowa grupa „Amen ‘On”, zaś około 20.00 gwiazda, czyli znana hip-hopowa formacja „Jeden Osiem L”. Cały program Dni Raciborza dostępny jest na stronie internetowej magistratu raciborz.pl.

14 września Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprasza na spotkanie autorskie z Markiem Blautem. Początek o godz. 17.30 w budynku przy ul. Kasprowicza.

Biuro Organizacji Jubileuszu 750-lecia Lokacji Bytomia zaprasza wszystkich o nazwisku: Bytom, Bytomska lub Bytomski do udziału w spotkaniu pod koniec września w Bytomiu. W programie imprezy organizatorzy przewidują tworzenie drzewa genealogicznego Bytomskich, wykonanie „rodzinnego” zdjęcia. W planie m.in. zwiedzanie  Bytomia, stworzenie księgi Pamiątkowej  Bytomskich  oraz wykład  historyka o pochodzeniu  nazwiska Bytomski. Zainteresowanych prosi o kontakt Biuro Promocji Bytomia, tel.787 02 87,e-mail:
jubi750@um.bytom.pl (do 15 września).

z bibliotecznej półki

W Wypożyczalni i Czytelni Oświatowo-Naukowej Rynek 12 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu są już m.in.: „Patologie zachowań społecznych: rzeczywistość przełomu wieków XX i XXI : narkomania, alkoholizm, samobójstwa, grupy subkulturowe, sekty” K. Dymek-Balcerek, „Kultura w edukacji” A. Horbowskiego, „Pieniądz elektroniczny na świecie: istota i zastosowanie elektronicznej portmonetki” R. Janowicza, R. Klepacza, „Podręcznik do nauki bankowości" Z. Krzyżkiewicza. „Podstawy pedagogiki” pod red. K. Dymek-Balcerek, „Rachunkowość bankowa” E. Popowskiej, W. Wąsoskiego, „Prawo autorskie i prawa pokrewne” wprowadzenie J. Barta, R. Markiewicz. - Stan prawny na 1 maja 2004 r., „Warunki życia wybranych społeczności lokalnych na początku XXI wieku” pod red. nauk. W. Rakowskiego. Zapraszamy w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki od 10.00 do 18.00 i w soboty 9.00 do 14.00.

  • Numer: 37 (647)
  • Data wydania: 07.09.04