Sobota, 28 grudnia 2024

imieniny: Teofili, Godzisława, Antoniego

RSS

W skrócie - powiat raciborski

15.10.2003 00:00
  • 21 uzdolnionych uczniów szkół średnich z terenu powiatu raciborskiego zostało stypendystami Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2003-2004. W tym roku w całej Polsce stypendium premiera w wysokości 253 zł miesięcznie otrzymało 5853 uczniów. Najwięcej stypendystów jest w województwie śląskim - 706 uczniów. Mieszkańcy naszego powiatu odebrali stypendia w Mikołowie. Są to: Katarzyna Klejnowska (I LO), Jakub Kowalski (II LO), Agata Szewczuk i Tomasz Paszek (SMS), Rafał Gajda i Dariusz Wojtanowicz (Zespół Szkół Budowlanych), Izabela Krom, Malwina Smoła i Wioleta Sobota (Zespół Szkół Ekonomicznych), Dariusz Bembenek i Krzysztof Korbica (Zespół Szkół Mechanicznych), Agnieszka Łukaszczyk, Bogusława Gieda, Beata Czogała i Monika Iskra (Zespół Szkół Zawodowych), Ewa Koziak (Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących i Słabosłyszących), Michał Witt i Aleksandra Skórka (Zespół Szkół Technicznych w Kuźni Raciborskiej), Zuzanna Gamrot (Społeczne Liceum Ogólnokształcące RTO „Szkoła”), Magdalena Adamska (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej) oraz Maria Greiner (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżanowicach).
  • 8 października w Starostwie odbyło się spotkanie z prezydentem Raciborza, wójtami i burmistrzami gmin powiatu raciborskiego w sprawie powołania Fundacji na rzecz ochrony zdrowia, a dotyczącej Szpitala Rejonowego.
  • 7 października w Restauracji „Raciborska” odbyło się spotkanie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Resortu Spraw Wewnętrznych RP. Jego organizatorem było Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Resortu Spraw Wewnętrznych Rzeczypospolitej Polskiej Zarząd Powiatowy w Raciborzu. W spotkaniu uczestniczył starosta Henryk Siedlaczek.
  • 16 października o godz. 18.00 i dzień później o godz. 10.00, w Domu Kultury Strzecha przy ul. Londzina, odbędzie się przedstawienie polsko-niemieckiej sztuki teatralnej Ungleichzeit - Nierównoczasowość dla zorganizowanych grup młodzieży szkolnej. Więcej informacji na jej temat można zdobyć na stronie krakowskiego Stowarzyszenia Lingwistyczno-Teatralnego, http://studiotl.archer.krakow.pl oraz www.archer.krakow.pl.
  • 5 października w Centrum Kongresowym w Sosnowcu-Niwce odbyło się zgromadzenie specjalne wolontariuszy ze społeczności Świadków Jehowy. W zgromadzeniu wzięły udział zbory z Rybnika, Raciborza i Żor. Temat zgromadzenia „Służmy Jehowie niepodzielnym sercem”, zdaniem rzecznika prasowego społeczności, w praktyczny sposób pokazał jak działalność wolontariuszy pomaga pokonywać problemy i patologie społeczne, z którymi spotykamy się w codziennym życiu. Świadkowie Jehowy prowadzą ogólnoświatową działalność jako wolontariusze w 234 krajach, w których funkcjonuje ponad 94 tys. zborów mających ponad 6 mln głosicieli. W Polsce jest ponad 1,17 tys. zborów i 124 tys. głosicieli.
  • 17 października o godz.13.00 w Muzeum Miejskim w Raciborzu przy ul. Chopina odbędzie się uroczyste wręczenie aktów mianowania na wyższy stopień wojskowy grupie żołnierzy rezerwy i w stanie spoczynku z naszego powiatu, którzy wnieśli wyjątkowe zasługi dla obronności Kraju i są przykładem kontynuowania patriotycznej i społecznej aktywności ukształtowanej podczas służby wojskowej.
  • Od 3 listopada sprawy paszportowe i pozostałe sprawy obywatelskie klienci Starostwa Powiatowego w Raciborzu będą załatwiać już nie w budynku przy ul. Klasztornej 6, lecz przy Placu Okrzei 4a, gdzie obecnie mieści się siedziba Wydziału Komunikacji i Transportu (dawna delegatura oświaty przy internacie SMS-u). Bez zmian pozostaną godziny przyjmowania petentów. Od poniedziałku do piątku będą załatwiani w godzinach od 7.30 do 15.30. Biuro Paszportowe, przypomnijmy, czynne jest również od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30, a w czwartki od godz. 9.00 do 17.00.
  • 8 października w Starostwie Powiatowym w Rybniku odbyło się spotkanie w spawie dróg wojewódzkich, administrowanych przez Powiatowy Zarząd Dróg w Rybniku, a znajdujących się również na terenie powiatu raciborskiego. Udział w nim wzięli również starosta i wicestarosta raciborski.
  • Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu pośredniczy w załatwianiu pracy dla bezrobotnych w Hamburgu. Jest to zatrudnienie na okres do 3 miesięcy, bez konieczności posiadania paszportu niemieckiego.
  • 29 i 30 września w Biurze Parlamentano-Samorządowym SLD w Raciborzu odbyły się spotkania Rady Powiatowej partii oraz zarządu z przewodniczącymi i członkiem Komisji Rewizyjnej. Głównym tematem dyskusji była realizacja uchwały Rady Krajowej SLD w sprawie weryfikacji członkostwa w SLD oraz przeglądu działalności struktur i ogniw partii.
  • 24 października o godz. 17.00, w sali koncertowej Muzeum przy ul. Gimnazjalnej 1, odbędzie się koncert zespołu NEO LEOPOLIS. Tworzą go: Jerzy Sroka - skrzypce, Daria Hrynkiewicz - fortepian, instrumenty klawiszowe oraz Wasyl Ponajda - tenor. Szerokie spektrum repertuarowe tej grupy muzycznej (klasyka, jazz, muzyka rozrywkowa, lwowski folk) jest w stanie zainteresować publiczność w każdym wieku.
  • Cotygodniowe dyżury kontynuują radni Rady Powiatu. Mieszkańcy powiatu mają okazję spotkać się z nimi w każdy czwartek, w godz. od 15.00 do 16.00. Ponadto w każdy poniedziałek odbywają się dyżury Prezydium Rady Powiatu, w godz. od 9.00 do 10.00. Miejscem dyżurów jest Biuro Rady pok. nr 23 w Starostwie przy ul. Klasztornej 6. Harmonogram: 16.10 - Brygida Abrahamczyk, 23.10 - Krzysztof Kowalewski, 6.11 - Henryk Panek, 13.11 - Grzegorz Utracki, 20.11 - Ryszard Winiarski, 27.11 - Norbert Mika, 4.12 - Małgorzata Burek, 11.12 - Dorota Lachowicz.
  • Nowości Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej filii w Raciborzu ul. Słowackiego: Karczmarek T., Parysek J. - Nasza Europa. Podręcznik edukacji europejskiej; Zioło Z. [red.] - Geografia w reformowanym systemie szkolnictwa; Nowy model kształcenia zawodowego poprzez licea profilowane; Żmijewska E. - Ocenianie osiągnięć szkolnych uczniów w edukacji wczesnoszkolnej; Pielachowski J. - Organizacja i zarządzanie oświatą i szkołą; Ostrowski K. - Drogowskazy wychowania fizycznego w gimnazjum; Strykowski W., Pielachowski J. - Kompetencje nauczyciela szkoły współczesnej; Jamrożek B., Sobczak J. - Komunikacja interpersonalna; Minczakiewicz E. [red.] - Komunikacja-mowa-język w diagnozie i terapii zaburzeń rozwoju u dzieci i młodzieży niepełnosprawnej; Ostrowska J. [red.] - Dialogi w kulturze oraz Wójtowicz S. - Zarys anatomii i fizjologii człowieka.
  • W Urzędzie Pocztowym Racibórz 1 już od roku 1998 jest uruchomiona winda, dzięki której osoby niepełnosprawne mogą dostać się do Urzędu. Znajduje się ona przy głównym wejściu, opatrzona jest tabliczką informacyjną oraz dzwonkiem. Na sygnał dzwonka pracownik poczty sprowadza windę pomagając osobie niepełnosprawnej do niej wjechać. Następnie wjeżdża wraz z klientem na poziom budynku, umożliwiając dotarcie do holu głównego urzędu. W każdym urzędzie jest możliwość obsługi osób niepełnosprawnych bezpośrednio przez listonoszy wtedy gdy doręczają oni na żądanie osób niepełnosprawnych i bez pobierania dodatkowych opłat przesyłki i przekazy pocztowe. Można też u listonoszy nadać przesyłki listowe oraz dokonać wpłat.
  • Numer: 42 (601)
  • Data wydania: 15.10.03