Sobota, 28 grudnia 2024

imieniny: Teofili, Godzisława, Antoniego

RSS

Zafałszowany obraz

08.10.2003 00:00
W nawiązaniu do artykułu „Eden prezydentów”, który ukazał się w Nowinach Raciborskich nr 37 z dnia 10.09.2003r., proszę o wydrukowanie sprostowania w przedmiotowej sprawie:
W związku z opisanym w jednym z ostatnich numerów „Nowin Raciborskich” problemem dotyczącym rozliczenia kosztów podgrzania wody na osiedlu Dąbrowskiego, przedstawiam fakty, które odbiegają od interpretacji dziennikarza w/w gazety.

Otóż obowiązek rozliczania kosztów energii cieplnej zużytej na potrzeby podgrzania zimnej wody, zgodnie z art. 45a Ustawy - Prawo energetyczne, należy do obowiązków właściciela lub zarządcy budynku, do którego dostarczana jest ciepła woda.

Do chwili obecnej mieszkańcy osiedla przy ul. Dąbrowskiego oraz budynek przy ul. Kossaka 41-47 płacili za ciepłą wodę w systemie ryczał-towym. Wpłacane przez mieszkańców kwoty ryczałtu nie były dostosowane do faktycznego zużycia i ponoszonych kosztów podgrzania zimnej wody. W zależności od indywidualnego zużycia w lokalach mogły występować nadpłaty lub niedopłaty, ale do kosztów zarządca nie odnosił się.

W związku z brakiem właściwych rozliczeń kosztów podgrzania zimnej wody, w kwietniu b.r. M.Z.B. przystąpiło do uregulowania powyższej sprawy, przedkładając indywidualne rozliczenia w/w kosztów za lata 2000-2001.

Jednak na wskutek licznych interwencji indywidualnych odbiorców ciepłej wody, a zwłaszcza brak podstaw prawnych do egzekucji od najemców i właścicieli zaistniałych niedopłat oraz zaniechani wcześniejszych działań w rozliczeniu kosztów podgrzania wody w latach 2000-2001 oraz 2002 postanowiono sporne okoliczności rozpatrzyć na korzyść odbiorców.

Z tego też względu podjęta została decyzja o anulowaniu przedstawionego rozliczenia, o której poinformowano pisemnie wszystkich odbiorców, łącznie w 106 lokalach. Decyzja ta nie jest tożsama z umorzeniem uregulowanym stosowną uchwałą Rady Miasta, która dotyczy należności bezspornych i wymagalnych.

Podkreślam, że decyzja ta dotyczy nie tylko tzw. „Edenu”, ale również mieszkańców budynku przy ul. Kossaka 41-47.

Dodatkowo zaznaczam, iż anulowanie rozliczenia nie wiąże się z „darmową” usługą dostawy ciepłej wody a jedynie z przyjęciem założenia, że koszty były równe miesięcznym opłatom, wpłacanym przez mieszkańców w systemie ryczałtowym. Stawki opłat ryczałtowych były aktualizowane na podstawie prognozy kosztów.

W istocie rzeczy decyzja ta stanowi odmienny i szczególny przypadek ze względu na fakt iż w/w budynki jako jedyne w zarządzie MZB posiadają w standardzie centralnie dostarczaną ciepłą wodę, co w konsekwencji oznacza, że nie może być przenoszona na grunt prowadzonych od 1999 r. rozliczeń kosztów centralnego ogrzewania lokali mieszkalnych i użytkowych np. przy ul. Długiej, czy ul. Chopina i in.

Dla przejrzystości przedstawionych wyjaśnień informuję, że Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Dąbrowskiego 37-41, której członkiem jest obecny Prezydent Miasta, od 2000 r. posiada wyodrębniony rachunek bankowy, a co się z tym wiąże, zostaje bezpośrednio obciążana wszelkimi kosztami, w tym również kosztami podgrzania wody. Zatem za wszelkie zobowiązania wspomnianej Wspólnoty odpowiadają jej członkowie - współwłaściciele. Anulowanie przedmiotowego rozliczenia nie dotyczyło więc tej Wspólnoty, a Gmina nie ponosi z tego tytułu dodatkowych kosztów.

Reasumując, pod względem formalno-prawnym nie można łączyć rozliczenia kosztów podgrzania wody w lokalach Prezydenta Miasta z lokalami budynku gdzie mieszka jego Zastępca. Nie potraktowano również obu Prezydentów w sposób wyjątkowy, lecz na równi z pozostałymi mieszkańcami ul. Dąbrowskiego i Kossaka.

Przytoczone fakty były doskonale znane inicjatorom publikacji artykułu, pomimo to zdecydowali się jednak na przedstawienie zafałszowanego obrazu.

Z poważaniem
Mariusz Mróz
DYREKTOR MZB
  • Numer: 41 (600)
  • Data wydania: 08.10.03