Sobota, 28 grudnia 2024

imieniny: Teofili, Godzisława, Antoniego

RSS

Zasłużeni dla kultury

08.10.2003 00:00
Już po raz piąty Starosta Raciborski przyznał swe nagrody dla animatorów kultury powiatu raciborskiego.
Spośród dwunastu rozpatrywanych kandydatur, powołana decyzją Starosty Komisja, w skład której weszli Jerzy Wziontek - etatowy członek Zarządu Powiatu, Norbert Mika - przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu powiatu, Mirosław Lenk - przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu gminy, Teresa Piasecka - inspektor ds. kultury UM oraz Bernadeta Chłapek - inspektor ds. Kultury Starostwa Powiatowego, po zapoznaniu się i przeanalizowaniu dokonań artystycznych nominowanych, wyłoniła trzech laureatów. Są nimi: raciborska poetka Maria Wojtczak z Zobolewiczów, Dyrektor Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach ks. Jan Rosiek oraz Piotr Libera - Prezes Okręgu Raciborskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, dyrygent śląskich chórów i
zespołów instrumentalnych.

Nagrody Starosty raciborskiego w dziedzinie kultury przyznawane są od roku 1999, a osoby pretendujące powinny wyróżniać się w swojej działalności kulturotwórczej w jednej z następujących dziedzin: twórczość literacka i publicystyczna, popularyzacja książki i czytelnictwa, upowszechnianie twórczości artystycznej (muzyka, teatr, taniec, sztuki plastyczne i inne), ważne wydarzenie kulturalne, animowanie społecznego życia kulturalnego oraz muzealnictwa i ochrony dóbr kultury. Działania te powinny mieć zasięg ponadlokalny.

Tegoroczna laureatka Maria Wojtczak z Zobolewiczów uhonorowana została nagrodą Starosty za twórczość literacką, ks. Jan Rosiek za ochronę dóbr kultury, natomiast Piotr Libera za upowszechnianie twórczości artystycznej - muzyki.

Ponadto Starosta raciborski Henryk Siedlaczek postanowił przyznać swoją nagrodę Dyrektorowi Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu, Małgorzacie Szczygielskiej. Z kolei Dyrektor MiPBP przyznała swoje nagrody pracownikom biblioteki - Hannie Ligacz i Jolancie Kamińskiej.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 1 października podczas Powiatowej Inauguracji Roku Kulturalnego w Raciborskim Centrum Kultury - w Domu Kultury „Strzecha”. Uroczystość uświetnił spektakl pt. „Zabawy w gry dorosłych” w wykonaniu teatru „Agrafka” z RCK, w reżyserii Jolanty Dzumyk.

Dotychczas nagrodami Starosty raciborskiego w dziedzinie kultury uhonorowani zostali: w 1999 r. - Jolanta Dzumyk, Justyna Bindacz i Jan Kluska; w 2000 r. - Ilona Świerczek, Aldona Krupa i Paweł Newerla; w 2001 r. - Magdalena Gogół-Peszke, ks. Hubert Mikołajec i dr Ryszard Kincel oraz w 2002 r. - Krystyna Kozłowska, Grażyna Tabor i Irena Hlubek.

Tegoroczna laureatka nagrody Starosty Maria Wojtczak z Zobolewiczów - absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, jest emerytowaną nauczycielką, zrzeszoną w Górnośląskim Towarzystwie Literackim w Katowicach, którego jest aktywnym członkiem. Poetka wydała szesnaście tomików poezji, w których popularyzuje słowo poetyckie oraz szerzy kulturę języka polskiego. Publikuje na łamach wydawnictw polskich, jak i zagranicznych. Należy do twórczych poetów, o czym świadczy m.in. bogaty zbiór edytorski. Jest jednocześnie laureatką wielu konkursów literackich, aktywnie uczestniczącą w życiu kulturalnym ziemi raciborskiej.

Ks. Jan Rosiek - od pięciu lat jest Dyrektorem Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach. Pochodzi z Tułowic na Opolszczyźnie. W 1989 r. przyjął święcenia kapłańskie, a potem był aktywnym wikarym w Bytomiu, Zabrzu i Pyskowicach. Niewątpliwymi osiągnięciami ks. Jana Rośka są odbudowa parku przy Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach i udostępnienie wnętrz Starego Opactwa do celów wystawienniczych. Zespół Pocysterski, przez setki lat służący umacnianiu wiary ludu Górnego Śląska, promieniuje kulturą i ma ogromny udział w rozwoju cywilizacyjnym tej ziemi.

Piotr Libera jest długoletnim i zasłużonym działaczem i członkiem Oddziału Śląskiego, a zarazem Prezesem Okręgu Raciborskiego, Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Dętych. Jest dyrygentem śląskich chórów i zespołów instrumentalnych. Urodził się w Raciborzu, studiował w Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu. Zorganizował i prowadził chóry i zespoły instrumentalne przy klubach fabrycznych. Najwyższe lokaty artystyczne uzyskał zespół „Strzecha”, m.in. dzięki realizacji widowiska ludowego „Wesele Raciborskie - Marzanna” Zespół ten szczyci się nagraniami radiowymi i telewizyjnymi w Opolu i w Katowicach, został nagrodzony na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i IX Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej. Piotr Libera zainicjował i prowadzi niezwykle cenne Festiwale Pieśni Chóralnej do słów Eichendorffa, kontynuuje raciborskie edycje Święta Śląskiej Pieśni Chóralnej „Trojok Śląski” i inne imprezy śpiewaczo-muzyczne.

E. Halewska
  • Numer: 41 (600)
  • Data wydania: 08.10.03