Piątek, 17 maja 2024

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

Szachowy weekend

08.10.2003 00:00
Czescy szachiści z Ostrawy byli najlepsi w niedawnych Mistrzostwach Raciborza. Najlepszym z gospodarzy był Tadeusz Helis, który zajął trzecie miejsce. Wcześniej odbył się turniej drużynowy, który wygrała czwórka Polonii Wrocław.
Wrzesień był interesującym okresem dla pasjonatów szachowych naszego regionu. Najpierw bowiem odbył się na obiekcie Miedzyszkolnego Ośrodka Sportu turniej drużynowy, w którym wzięło udział 15 zespołów, składających się z czwórki zawodników. Wygrała całą rywalizację ekipa Polonii Wrocław, która uzbierała na swym koncie 29,5 punktu. Drugie miejsce zajęli szachiści z czeskiej Hrabiny (28 pkt), trzecie MTS Nysa (24 pkt) - zaś czwarte ekipa raciborskiego Rzemiosła (23 pkt). Raciborski team reprezentowali Tadeusz Helis, Jacek Orzechowski (wywalczyli po 7,5 pkt) oraz Piotr Chrobak (5 pkt) i Zenon Szlaga (3 pkt). Trzynastą pozycję w turnieju z dorobkiem 16 pkt zajęła czwórka Nowoczesnej Racibórz.

Kontynuacją szachowego weekendu był turniej indywidualny, w którym wystartowało 70 zawodników. Wygrał go czeski szachista Pavel Cvek z Ostrawy, wyprzedzając swego krajana Petra Velickę (obaj uzbierali po 7,5 pkt), trzeci był w stawce raciborzanin Tadeusz Helis, który stracił do nich tylko 0,5 punktu. Siódme miejsce zajął jego kolega klubowy z Rzemiosła Jacek Orzechowski, a dziesiąte Piotr Chrobak (obaj zdobyli 6 pkt). Organizatorzy prowadzili także klasyfikacje dla młodzieży. W grupie do lat 8 wygrał Bartek Suliga, w gronie do 10 lat zaś Marcin Krzyżanowski, a w kategorii do 12 lat Jakub Tobolski. Najlepszą zawodniczką w grupie do 14 lat była Maria Leks z MKS Rybnik. Oba turnieje zorganizowało Rzemiosło Racibórz wespół z Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportu i Urzędem Miasta.