Piątek, 17 maja 2024

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Łączy nas wiele

01.10.2003 00:00
„Łączy nas nie tylko niepełnosprawność - Europejski Rok Osób Niepełnosprawnych” - to hasło projektu realizowanego przez Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Caritas Diecezji Opolskiej i USP Marianum z Opawy. W jego ramach, 26 września w sali widowiskowej Raciborskiego Centrum Kultury, wystawione zostało przedstawienie „Przygody dobrego wojaka Szwejka”.
Przygotowali je podpieczni obydwu ośrodków. Dobra gra niepełnosprawnych aktorów bardzo podobała się publiczności, która wypełniła całą salę widowiskową. Stanowili ją uczniowie raciborskich szkół podstawowych i gimnazjów. Oprócz krótkiej opowieści o wojaku Szwejku, przedstawione zostały też dwie inne inscenizacje pt. „Skrzyce” i „Myszka”. Wszyscy biorący udział w przedstawieniu odśpiewali wspólnie piosenki polskie i czeskie, z tych polskich „Szła dzieweczka do laseczka” i „Poszła Karolinka”.

Współpraca między obydwiema placówkami została zainicjowana we wrześniu ubiegłego roku, natomiast wspólne działania rozpoczęły się w lutym tego roku. Wtedy to zorganizowany został wielki bal karnawałowy w restauracji „Raciborska”, w którym wzięło udział 150 niepełnosprawnych. W marcu podopieczni CRON w Raciborzu uczestniczyli w Opawie w zajęciach terapeutycznych przygotowanych przez ich czeskich partnerów. Kolejnym wydarzeniem, które wspólnie zrealizowano była organizowana w maju Olimpiada Sportowa „Sport ku radości”, w której wzięło udział 250 osób niepełnosprawnych. W czerwcu podopieczni z obydwu placówek przebywali na tygodniowej wycieczce w Filipowicach w Czechach. W lipcu CRON gościło w Raciborzu 25-osobową grupę uzdolnionych plastycznie niepełnosprawnych, na co dzień pensjonariuszy USP „Marianum”, którzy razem z podopiecznymi placówki raciborskiej realizowali kolejny punkt współpracy jakim był plener plastyczny. Prace wówczas powstałe można było obejrzeć na wystawie poplenerowej w ośrodku przy ul. Rzeźniczej.

Celem naszej współpracy ma być nawiązanie wspólnych przyjaźni, dzielenie się doświadczeniami. Chcemy pokazać, że nie jest ważny język, ale przyjaźń - jeśli ona istnieje można porozumieć się bez słów. Podsumowując dotychczasowy okres realizacji projektu można stwierdzić, że udało się nam nawiązać trwałą współpracę między placówkami, opartą na wzajemnej sympatii i chęci promowania środowisk osób niepełnosprawnych po obu stronach granicy - mówi Michał Lorenz, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w raciborskim CRON-ie.

Ewa Halewska
  • Numer: 40 (599)
  • Data wydania: 01.10.03