Wtorek, 21 maja 2024

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

Prawo dla każdego

24.09.2003 00:00
Renta socjalna
Nie dla wszystkich

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18 roku życia, oraz tym, którzy doznali naruszenia sprawności organizmu w okresie nauki przed ukończeniem 25 lat, a także w trakcie studiów doktoranckich i aspirantury naukowej. Przepisy ustawy stanowią, że od 1 października tego roku renta socjalna nie będzie już świadczeniem pomocy społecznej, lecz zaliczanym do grupy emerytalnych i rentowych. Świadczenie to będzie opodatkowane, a będzie je wypłacał oddział rentowy ZUS. Również ZUS będzie odliczał składkę na powszechne ubezpieczenie zdrowotne (do tej pory finansowały ją ośrodki pomocy społecznej). Po ubruttowieniu renta socjalna będzie wynosiła 462,21 zł (netto - 419,07 zł), czyli 84 proc. najniższej renty przyznawanej z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Matura z języka obcego

Egzamin dojrzałości w roku szkolnym 2003/2004 będzie przeprowadzany według dotychczasowych zasad. Zachowane zostaną uprawnienia do zwolnień z egzaminu z języka obcego. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu przypomniało, że w rozpoczętym roku szkolnym absolwenci szkół średnich, posiadający certyfikaty językowe wydane przez zagraniczne uniwersytety lub instytucje wyspecjalizowane w egzaminowaniu obcokrajowców mogą być zwolnieni z egzaminu dojrzałości z języka obcego. Wykaz certyfikatów uprawniających do takich zwolnień ustala Centralna Komisja Egzaminacyjna. Jest on opublikowany na stronie internetowej CKE - www.cke.edu.pl.

Płace w budżetówce.
Podwyżki od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2004 r. wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej wzrosną o trzy procent, czyli o 1 pkt więcej niż prognozowana inflacja na przyszły rok - planuje rząd w projekcie ustawy budżetowej. Natomiast wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw ma wynieść w przyszłym roku 3,6 proc. Przewiduje się też, że 1 marca 2004 r. emerytury i renty zostaną zwaloryzowane wskaźnikiem 1,3 proc. Rząd przyjął też wstępne prognozy dotyczące rynku pracy. Zatrudnienie w gospodarce narodowej ma wynieść 8 mln 828 tys. osób, a stopa bezrobocia ma osiągnąć poziom 17,2 proc.

Gdy wejdziemy do Unii Europejskiej, ceny nowych samochodów wzrosną
Czy może spadną?

Wszystko na to wskazuje, że w pierwszej fazie procesu naszego wejścia do Unii nie będzie zmian cen. Ci producenci, którzy mieli je zmienić, już to robią, natomiast pozostali będą czekali. Sytuacja może się odwrócić, gdyby okazało się, że klienci niemieccy przyjeżdżają do Polski i kupują u nas bardzo dużo samochodów. Wówczas tamtejsi producenci, w celu ochrony własnego rynku, mogą podnieść ceny na eksportowane samochody - twierdzi Wojciech Drzewiecki z firmy Samar, monitorującej polski rynek motoryzacyjny.
  • Numer: 39 (598)
  • Data wydania: 24.09.03