Sobota, 28 grudnia 2024

imieniny: Teofili, Godzisława, Antoniego

RSS

ISO przedłużone

17.09.2003 00:00
Wizytowane jednostki oświatowe mogły pochwalić się bardzo szeroką działalnością edukacyjno-ekologiczną wykraczającą bardzo znacznie poza obowiązujące ramy programowe. Wzbudziły podziw dokumentacje z programów i konkursów ekologicznych, realizowanych często z udziałem zagranicznych partnerów - m.in. takie wnioski można wysnuć po audycie kontrolnym miejskiego systemu zarządzania według norm ISO 14001.
Miejskie jednostki pomyślnie przeszły, 4 i 5 sierpnia, audit nadzoru Systemu Zarządzania Środowiskowego według normy ISO 14001. Przypomnijmy, Racibórz był pierwszym miastem w Polsce, w którym wdrożono ISO w podległych gminie placówkach. Uroczyste wręczenie certyfikatu miało miejsce w czerwcu 2001 r. W największym skrócie oznacza to, iż obowiązują procedury postępowania ograniczające negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko. Certyfikat nie jest jednak przyznawany na wieczność. Co jakiś czas trzeba się wykazać dalszym prawidłowym stosowaniem norm. Dzieje się to podczas auditu, czyli - w fachowym ujęciu - systematycznego i udokumentowanego badania procesów, przeprowadzonego w celu obiektywnego stwierdzenia i oceny, czy system funkcjonuje prawidłowo i spełnia ustalone kryteria.

W sierpniu został on przeprowadzony w Raciborzu przez przedstawiciela RW TÜV Polska - firmy, która przyznała gminie certyfikat. Główny cel, to przedłużenie ważności tego dokumentu na następny rok. Auditor odwiedził wybrane losowo jednostki objęte Systemem ISO 14001. Pojawił się w: Przedszkolach nr 15 i 24, Szkole Podstawowej nr 1, Gimnazjum nr 1, Miejskim Składowisku Odpadów, Przedsiębiorstwie Komunalnym oraz samym ratuszu.

Zakres auditu, jak informuje magistracki Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa, obejmował zagadnienia dotyczące: kształtowania świadomoś-ci ekologicznej mieszkańców a szczególnie edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży, ograniczenia szkodliwego oddziaływania odpadów na środowisko, ochrony powietrza, zwiększenia efektywności segregacji i recyklingu odpadów oraz spełniania wymogów prawnych z zakresu ochrony środowiska.

Wizytowane jednostki oświatowe mogły pochwalić się bardzo szeroką działalnością edukacyjno-ekologiczną, wykraczającą bardzo znacznie poza obowiązujące ramy programowe. Wzbudziła podziw dokumentacje z programów i konkursów ekologicznych realizowanych często z udziałem zagranicznych partnerów m.in. placówek szwedzkich, niemieckich i czes-kich, zawierające prace plastyczne, zdjęcia oraz wyniki obserwacji i badań autorstwa „młodych ekologów”, które świadczą o olbrzymim zaangażowaniu dzieci i młodzieży, a także ich opiekunów, szerokiej gamie zainteresowań zaszczepionych i rozwijanych przez uczestników oraz inwencji i ciągłym poszukiwaniu nowych tematów i rozwiązań zarówno przez nauczycieli jak i wychowanków - mówi Wiesława Wójtowicz-Bunczek, pełnomocnik Prezydenta ds. Systemu Zarządzania Środowiskowego.

Jako wzorowe oceniono prowadzenie dokumentacji systemu i pozyskiwanie środków finansowych na nowe zadania. Jednostki komunalne realizujące zadania gminy w zakresie właściwego zagospodarowania odpadów również uzyskały wysoką ocenę za sprawność, dokładność, nowatorskie rozwiązania techniczne i organizacyjne. Miejskie Składowiska Odpadów zdaniem auditora, bardziej przypominają w części zrekultywowanej tereny rekreacyjne niż składowiskowe. Dorodność roślinności oraz bogactwo gatunków zachęca do ich poznawania i podziwiania oraz wypoczynku nad brzegiem pięknie zagos-podarowanego oczka wodnego. Wreszcie składowisko odpadów nie kojarzy się nam z brudem i smrodem a wręcz przeciwnie. Podobnie rzecz się miała w Przedsiębiorstwie Komunalnym, gdzie bardzo wysoką ocenę auditora uzyskała dokumentacja oraz organizacja i wyniki zbiórki i recyklingu szkła, plastiku oraz makulatury. Spełnienie wszystkich wymogów prawnych, dotyczących różnorodnej działalności, prowadzonej przez Przedsiębiorstwo Komunalne oraz zastosowanie nowatorskich rozwiązań technologicznych przy zachowaniu obowiązujących standardów Systemu Zarządzania Środowiskowego ocenić należy jako niewątpliwy sukces kierownictwa i załogi, a także wynik dobrej współpracy z branżowymi Wydziałami Urzędu Miasta - komentuje Wiesława Wójtowicz-Bunczek.

Wizytując prezydenta oraz branżowe wydziały ochrony środowiska, gospodarki miejskiej i organizacyjny Urzędu Miasta auditor zwracał szczególną uwagę na ich rolę wykonawczo-zarządzającą, obejmującą w szczególności: tworzenie krótko i długoterminowych gminnych programów i planów, opracowywanie projektów gminnych aktów prawnych, planowanie i realizację budżetu miasta, pozyskiwanie środków pozabudżetowych na zadania objęte systemem, szeroko prowadzoną edukację ekologiczną mieszkańców, działalność promocyjną o zasięgu ogólnopolskim, poszukiwanie nowych tematów i rozwiązań, zmierzających do poprawy stanu środowiska, ciągłe usprawnianie funkcjonowania przyjętych już metod i struktur.

Efekt końcowy: przedłużenie certyfikatu na rok następny. Zdaniem władz miasta w uzyskaniu wysokiej oceny niewątpliwą zasługę mają kierownicy i wszyscy pracownicy jednostek objętych systemem oraz auditorzy wewnętrzni. W 2004 r. minie 3 lata od certyfikacji i System Zarządzania Środowiskowego ISO 14001 w Raciborzu, przez co będzie on musiał zostać poddany ponownej certyfikacji, o ile oczywiście miasto chce go nadal utrzymać. By tak się stało, trzeba ponieść koszty: auditu certyfikacyjnego, dalszego rozwoju systemu w jednostkach nim objętych, włączania do niego nowych jednostek; szkolenia auditorów wewnętrznych oraz doskonalenia założeń i rozwiązań systemowych.

(opr. w)
  • Numer: 38 (597)
  • Data wydania: 17.09.03